Čím se baví region první prosincový týden?


Začátek prosince se v regionu nese v duchu adventu a svátku svatého Mikuláše, připraveny jsou ale i výstavy a koncerty.

Reklama

Čert, Mikuláš a anděl
Parta s hodnými čerty i strašidelné peklo se samotným Luciferem je připraveno v úterý 5. 12. od 12:00 ve Farmaparku u Toma v Ledcích.

Ve středu 6. 12. slaví svátek Mikuláš.
Kdo by neznal svatého Mikuláše, na jehož svátek 6. prosince se těší stejně tak děti, jako dospělí. Znáte však svatomikulášskou legendu? A kde se vzal anděl s čertem? A proč nadělují ovoce a pamlsky už 5. prosince večer? V Čechách jsou nejstarší záznamy o mikulášské nadílce z 13. století. Podle lidové tradice svatý Mikuláš sestupuje každý rok 5. prosince navečer z nebe na zem (staročeský den začínal večerem dne předešlého – s první hvězdou), obchází lidské příbytky a spolu s čertem a andělem rozdává pamlsky a ovoce hodným dětem stejně jako uhlí a brambory dětem zlobivým. Světec vcházel do světnice doprovázen andělem a čertem. Nejenže se dětí ptal, jak byli hodné, ale zkoušel je i z modliteb. Hodné děti dostávaly jablíčka, ořechy a cukrovinky, naopak zlobivé děti měly v punčoše syrové brambory nebo několik kousků uhlí. Podoba oslav se také lišila kraj od kraje – v chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval sám.

Vernisáž fotografií na radnici
Setkání světů, tak se jmenuje výstava fotografií z kalendáře Domovinky, která bude zahájena ve vestibulu radnice ve Stříbře ve středu 6. 12. v 16:00. Přijďte se podívat.

Moje Šumava není moje – vernisáž výstavy se koná ve středu 6. 12. od 17:00.
Muzeum Šumavy Sušice zve na VERNISÁŽ výstavy fotoobrazů "MOJE ŠUMAVA aneb ŠUMAVA OBJEKTIVY 53 FOTOGRAFŮ." Součástí bude i hudební doprovod.
Výstavu můžete vidět do 21. ledna 2024.

Rozsvícení vánočního stromu ve Dvorci se uskuteční 6. 12. od 17:00
Těšte se na vystoupení dětí MŠ Dvorec, taneční vystoupení Shahinez, sváteční slovo místostarosty Nepomuka a samozřejmě rozsvícení vánočního stromu.

Oslava 175 let narození Franze Rumplera
Tachovské Muzeum Českého lesa zve na setkání u příležitosti 175. výročí od narození Franze Rumplera. Stane se tak ve středu 6. 12. od 17.30 hodin a bude představen nový obraz tohoto tachovského rodáka, který obohatil sbírky muzea. V druhé části programu autoři jednotlivých příspěvků přiblíží nové číslo Sborníku Muzea Českého lesa.

Lenka Filipová trio – vánoční koncert
Zamilovaná, Prý se tomu říká láska, Za všechno může čas či nezapomenutelný duet Mosty s Karlem Zichem. To je Lenka Filipová, česká zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka.
Na české kulturní scéně je značkou hudební kvality, úspěchu, ale i neobyčejné lidské skromnosti. Její koncerty jsou plné emocí, virtuózních muzikantských výkonů, komunikace s publikem. Přesvědčte se o tom 6. 12. od 19:00 v MKS Domažlice.

Čertovský průvod
Stříbrská mateřinka chystá velké Čertovské rejdění. Malí čertíci se vydají ve čtvrtek 7. 12. v 16:30 od budovy MŠ Přístavní ve Stříbře, a to směrem ke stříbrskému náměstí, kde bude připravený program.

Sdílet:

Reklama
Reklama
Reklama

Více od Peggy Kýrová