Na zámku Velké Meziříčí můžete navštívit dvě stálé expozice. Ve druhém patře jsou vystaveny převážně sbírkové předměty Velkomeziříčského muzea, které se týkají celeho regionu. Druhý prohlídkový okruh je zaměřen na samotný zámek a jeho historii.
“ Rozhodně nejzajímavější je kapesník s krví následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, který byl zastřelen v roce 1914 v Sarajevu,” uvedla Irena Tronečková, ředitelka muzea Velké Meziříčí.
Hrabě František Harrach se účastnil sarajevských vojenských manévrů jakožto jeho pobočník. A dokonce mu zapůjčil i svůj vůz.
“ Gräf & Stift Phaeton o výkonu 32 koňských sil, byl to kabriolet. A poskytl mu vlastně svého řidiče Leopolda Lojku,” doplnila Irena Tronečková, ředitelka muzea Velké Meziříčí.
Ke kterému hrabě choval náklonnost či snad až přátelství?
“ No hlavně se zajímavě seznámili. S hrabětem Františkem Harrachem, protože on v roce 1909 se tady účastnil vojenských manévrů, které se konaly ve Velkém Meziříčí, jako voják. A na těch manévrech došlo k takové událost, kdy se splašily koně. A on byl jeden z těch vojáků, kterým se podařilo ty splašené koně zastavit,” sdělila Irena Tronečková, ředitelka muzea Velké Meziříčí.
Lojka při tom utrpěl zranění oka a hrabě František Harrach se o něj postaral. Zařídil mu lékařskou pomoc a nechal ho k doléčení u sebe na zámku.
“ A vyvinulo se takové nějaké, jestli se to dá říct, no, přátelství to asi úplně ne, ale hrabě Harrach cítil takovou tu potřebu se o něj postarat i dále, tak ho vyplatil a získal ho do řad svých sloužících a nechal ho školit na řidiče automobilu,” upřesnila Irena Tronečková, ředitelka muzea Velké Meziříčí.
Řidič to musel být výborný, protože pan hrabě ho vzal s sebou do Sarajeva. Trasa to musela být náročná. Vždyť rvala zhruba 14 dní. Navíc bylo třeba postarat se cestou o pohonné hmoty. Benzínové stanice ještě neexistovaly.
“ Když odešel Lojka z hraběcích služeb, tak za získané peníze si pořídil v Brně hospodu, a provozoval tu hospodu, no ale bohužel, jak to tak někdy bývá tak úplně to pak nemělo ten šťastný konec,” připomněla Irena Tronečková, ředitelka muzea Velké Meziříčí.
Lojkova hospoda byla na ulici Vranovská číslo 19. Ke koupi použil i odměnu za pomoc při usvědčení atentátníka Principa, ve výši 400 000 korun, kterou obdržel od císaře Karla I. Lojka umírá v roce 1926 na chronický zánět ledvin, způsobený nejspíš alkoholismem.