František Fazekas

Jihočeský kraj
S obnovou pohyblivosti horních končetin pomáhá v Písku nový přístroj

Obnovit pohybovou funkci horní končetiny pacientů po úrazech nebo při neurologických onemocněních pomáhá v písecké nemocnici nové zařízení. Funguje na principu zpětné vazby a k podpoře pohyblivosti využívá zachovanou funkci postižené nebo zdravé horní končetiny. Podle pracovníků Oddělení akutní rehabilitace Nemocnice Písek představuje v terapii slibný přístup.

Jihočeský kraj
Přípravy vrcholí! Oheň Olympiády dětí a mládeže zažehne Eva Adamczyková speciální pochodní

Už tento týden přivítá Jihočeský kraj přes tři tisíce mladých sportovců. Centrem Olympiády dětí a mládeže se stanou České Budějovice, kde v neděli 23. června proběhne na náplavce u Dlouhého mostu velkolepé slavnostní zahájení. Oheň ODM zažehne snowboardcrossařka Eva Adamczyková, a to pochodní, kterou vyrobil student uměleckého kovářství. Největší multisportovní akce v České republice navíc chystá bohatý doprovodný program pro všechny.

Jihočeský kraj
Olympijští vítězové i hudební legendy. ČEZ Lipno Sport Festival odhaluje letošní hvězdnou sestavu

Desetidenní maraton sportu i zábavy jen pár dnů po skončení letních olympijských her v Paříži. Už 13. ročník ČEZ Lipno Sport Festivalu proběhne v termínu 16.–25. srpna a jeho organizátoři odhalují další programové novinky včetně hudebních interpretů, jejichž vystoupení orámují oba festivalové víkendy. A opět dorazí české sportovní osobnosti.

Jihočeský kraj
Vodík jako klíčový prvek energetické transformace

Vodík má potenciál významně přispět k dosažení klimatické neutrality v průmyslu, energetice a dopravě. Klíčové výzvy pro jeho širší využití zahrnují rozsáhlé investice do infrastruktury, vývoj nových technologií a dostupnost čistého vodíku za přijatelnou cenu. Pro úspěšné zavádění vodíku do energetického mixu je zásadní spolupráce mezi různými sektory a mezinárodní spolupráce. I z tohoto důvodu se v červnu 2024 sešla přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj – Horní Rakousko a věnovala se tomuto tématu.

Jihočeský kraj
Písecká nemocnice zve veřejnost k vyšetření krevní skupiny

Nemocnice Písek chystá na pátek 14. června Den pro veřejnost, určený zájemcům o dobrovolné dárcovství krve. Ti si zde budou moci nechat mezi devátou a šestnáctou hodinou vyšetřit krevní skupinu, prohlédnout prostory pro dárce nebo se objednat k termínu odběru krve. Akci pořádá Hematologicko-transfuzní oddělení nemocnice při příležitosti Světového dne dárců krve.

Jihočeský kraj
Vlak Lemkin 2024 navštíví Budějovice, Krumlov, Strakonice i Tábor. Připomene 30 let od genocidy ve Rwandě

Již potřetí se na české koleje vydá Vlak Lemkin. Čtyři speciálně upravené vagóny nabídnou interaktivní výstavu, která představí program k historii a prevenci genocidního násilí a také prostřednictvím fotografií Antonína Kratochvíla připomene 30 let od genocidy ve Rwandě. Projekt Vlak Lemkin, za kterým stojí Centrum studií genocid Terezín, v loňském roce navštívilo více než 8 000 občanů České republiky a vzdělávací program absolvovalo 2 200 žáků ze základních i středních škol nejrůznějších zaměření.

Jihočeský kraj
Soutěž Kraje pro bezpečný internet už zná své jihočeské vítěze

V pondělí 3. června ocenil náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma úspěšné účastníky kvízů zaměřených na bezpečné chování na internetu, které jsou pořádány v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Ten se v Jihočeském kraji koná letos už po třetí. Absolutním vítězem krajského finále Kvízu PLUS se stal Lukáš Horáček ze Střední odborné školy strojní a elektrotechnické ve Velešíně.

Jihočeský kraj
Nemocnice Písek rozšířila léčbu nádorů

Onkologičtí pacienti z Písku a okolí už nemusejí za aplikací některých specializovaných léčiv cestovat až do Českých Budějovic, jako tomu bylo ještě v minulém roce. Díky Nemocnici Písek, která se stala novým Regionálním onkologickým centrem, mají dostupnou už i biologickou léčbu nádorů.

Jihočeský kraj
Jihočeský kraj sjednotil proces operací totálních endoprotéz ve svých nemocnicích

Vyšší počet operačních výkonů kloubních náhrad, standardizace postupů, efektivnější rehabilitace a v konečném důsledku snaha o zkrácení čekacích dob. To je jen krátký výčet cílů Ortopedického programu Jihočeského kraje. Ten ve všech jihočeských nemocnicích zlepšuje a zároveň sjednocuje ortopedickou péči o pacienty, kteří plánují kloubní náhradu tak, aby o ně bylo všude stejně dobře postaráno.

Jihočeský kraj
Rodinný areál Lipno přináší projekty na podporu udržitelnosti

Aby se z krásné šumavské přírody v okolí Lipna nad Vltavou mohli těšit i budoucí generace, přichází Rodinný areál Lipno s udržitelnými projekty na podporu přírody i místních podnikatelů. Krátké dodavatelské řetězce, návrat ovčího plemene a ekologický způsob dopravy po destinaci jsou dalšími kroky k ekologickému fungování areálu.

Jihočeský kraj
Loučovice a Vyšší Brod „nakopla“ nová cyklostezka

Loučovice a Vyšší Brod, obce vedle Lipna nad Vltavou, začínají mít velmi brzy prospěch, z nově vybudované cyklostezky, kterou tu nechal postavit Jihočeský kraj. Objevují se noví podnikatelé, kteří se rozhodli využít toho, že sem nová 5,5 kilometru dlouhá cyklostezka přivede mnohem více cyklistů, než bylo zvykem.

Jihočeský kraj
V jindřichohradecké nemocnici lékaři pacientce úspěšně odstranili 19 kg těžký nádor. Jde o největší nádor tohoto typu na světě

Medicínský zázrak - tak by se dal nazvat příběh šestasedmdesátileté pacientky, která před Vánoci přišla do Nemocnice Jindřichův Hradec s tím, že má nejspíše kýlu. Ukázalo se však, že jde o vzácný nádor takzvaný liposarkom, který v břiše vyrostl do obřích rozměrů. Paní Marii ze Soběslavi čekala akutní extrémně složitá operace, při které lékaři pacientce odstranili devatenáctikilový nádor spolu s ledvinou v jejímž tukovém pouzdře vznikl. Velmi náročná, ale nakonec úspěšná, byla i následná rekonvalescence po operaci. Na konci března byla pacientka propuštěna domů.

Jihočeský kraj
Temelín a Lipno se opět otevírají veřejnosti

Hned dvě elektrárny na jihu Čech budou od června zpřístupněné veřejnosti. Na prohlídku Jaderné elektrárny Temelín ČEZ od června do konce srpna vyčlenil patnáct dní. Ještě o den více mají zájemci o prohlídku vodní elektrárny Lipno I. Celkově ČEZ pro prohlídku obou elektráren připravil 31 termínů s kapacitou 1 104 míst. Prohlídky jsou zdarma, první začínají už 1. června. Dnes energetici spouští registraci.

Jihočeský kraj
Muzeum středního Pootaví Strakonice získalo v návštěvnické soutěži titul Muzeum roku 2023

Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis a zaměřila se na hodnocení návštěvníků.  Soutěž uspořádala Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – agenturou CzechTourism. Cílem je propagovat obor muzejnictví i činnost jednotlivých muzejních institucí a zároveň získat informace o hodnocení práce muzeí jejich návštěvníky.

Jihočeský kraj
Jihočeši bodovali ve třech kategoriích ankety Policista roku

Pět policistů z jihu Čech uspělo v prestižní anketě Policista roku. Ta se skládá ze sedmi kategorií. Policista roku, Čin roku, Specialista roku, Sportovec roku, Velitel roku, Tým roku, Zaměstnanec roku a speciální kategorie Síň slávy. Druhé místo v kategorii Sportovec roku obsadil Vojtěch Včelička z obvodního oddělení Písek. V kategorii Čin roku získali třetí místo Jaroslav Vaněček, Jaroslav Jiroušek, policisté z Větřní a Jakub Cifreund policista skupiny základních kynologických činností ÚO Český Krumlov. A v kategorii Policista roku zabodoval František Filip, vedoucí obvodního oddělení Bechyně, který skončil na třetím místě. Šéf jihočeské policie Luděk Procházka pak byl oceněn věrnostní medailí za více jak 40 let služby u policejního sboru.

Jihočeský kraj
Jihočeské cyklobusy 2024

Jihočeský kraj ve spolupráci s Jihočeským koordinátorem dopravy (JIKORD) a smluvními dopravci opět připravil pro letošní sezonu systém autobusových spojů umožňujících přepravu jízdních kol (cyklobusů). V provozu budou od 18. 5. 2024 - 13. 10. 2024. V provozu bude celkem 11 linek (9 linek jezdí celou sezonu a 2 linky jsou prázdninové). Linky spojují krajská a okresní města s oblastmi Šumavy, Lipenska, Novohradských hor, Orlíku, Třeboňska a České Kanady.

Jihočeský kraj
Karta Krumlováka přináší obyvatelům Českého Krumlova benefity

Město Český Krumlov spustilo nový projekt – Kartu Krumlováka, která občanům přináší zvýhodnění při využívání služeb ve městě, např. slevy na vstupném do městských zařízení – divadel a sportovišť. Benefity ale poskytují i místní podnikatelé v restauracích a kavárnách, muzeích, galeriích a provozovnách volnočasových aktivit.

Jihočeský kraj
U Lipna budou sloužit také rakouští záchranáři

Dnes se na základně Vodní záchranné služby ČČK v Dolní Vltavici koná kurz hladinové služby pro vybrané vodní záchranáře. Součástí je i výcvik záchranných psů při vyhledávání utonulých osob. Novinkou letošní sezóny je i to, že zdraví turistů budou hlídat rakouští záchranáři.

Jihočeský kraj
Jihočeský kraj hledá architektonickou podobu důlního díla Orty

Mimořádný zážitek z návštěvy ojedinělé přírodní a technické památky chce do budoucna připravit zájemcům Jihočeský kraj. Ve čtvrtek 2. května proto krajští radní schválili vyhlášení veřejné soutěže o nejlepší architektonický návrh nové provozní budovy, která bude součástí důlního díla Orty.  Měla by nabízet nejen nezbytné zázemí, ale stát se i dalším symbolem příběhu obnovy tohoto unikátu, který by mohl první obdivovatele přivítat už za čtyři roky.

Jihočeský kraj
Studenti SPŠSE Dukelská v Českých Budějovicích mohou pozorovat radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek. Jedná se o takzvané mlžné komory, jejichž pomocí se dají pozorovat stopy radioaktivních částic, které se běžně nachází všude kolem nás.

Jihočeský kraj
Království lesa na Lipně zahajuje denní provoz a bude to velká sláva! Buďte u toho!

Největší lesní hřiště na Šumavě, Království lesa, otevírá po zimní sezóně své brány pro denní provoz. Slavnostní otevření se bude konat v sobotu 27. dubna jako velká oslava pro celou rodinu. Na návštěvníky čeká bohatý program plný her a soutěží pod vedením lišáka Foxe, atraktivní ceny, zábavný kejklíř Slávek, chůdaři, Bibibum a mnoho pohádkové zábavy. K přání úspěšné sezóny se navíc připojí i populární youtuber Jakub Destro!

Jihočeský kraj
Z Českých Budějovic se bude přes zimu létat do egyptské Hurghady

Cestovní kancelář Čedok přidává na zimní sezonu první destinaci z Českých Budějovic. Z jihočeského letiště začne létat ve spolupráci s leteckou společností Corendon Airlines do egyptské Hurghady. Cestující se proletí na dovolenou k Rudému moři na palubě Boeingu 737-800 s kapacitou pro 189 cestujících v ekonomické třídě. Letadla budou startovat každou neděli od konce prosince, provoz plánuje cestovní kancelář prodloužit až do května. Hurghada patří k oblíbeným destinacím, kam se dá cestovat celoročně nejen za koupáním a šnorchlováním v Rudém moři, ale také za památkami v okolí Luxoru. First minute zájezdy jsou již v prodeji, včetně prvního vánočního termínu s odletem 22. prosince 2024, kdy přímé spojení odstartuje. Na letošní letní sezonu připravuje Čedok pět destinací, nově zahájí spojení do Bulharska nebo Tuniska, prodeje jsou dvojnásobné oproti loňsku.

Jihočeský kraj
Travelcon letos přilákal rekordních 450+ účastníků

Současné trendy turismu a další zajímavá témata přinesl 8. ročník odborné konference cestovního ruchu Travelcon 2024. Ten začal ve čtvrtek 18. dubna na českobudějovickém Výstavišti v Národním pavilonu Z. Na zájemce čekaly dva dny plné přednášek, workshopů a diskuzí s odborníky z oblasti cestovního ruchu.

Jihočeský kraj
Cimrman se vrací do Frymburku. Břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na pobyt zapomenutého českého génia Járy Cimrmana. O jeho návštěvě, kdy si ve zdejším starobinci Cimrman léčil vzácnou chřipku vypráví hra Lijavec z pera tvůrců tohoto ryze českého fenoménu pánů Smoljaka a Svěráka. Dílo bude o to cennější, protože bude opatřené tabulkou s Braillovým písmem a bude tak přístupné zrakově handicapovaným.

Jihočeský kraj
Jihočeši volají po obnově nábytkové banky

Zánik Nábytkové banky Jihočeského kraje, která fungovala v Českých Budějovicích od roku 2016 a pozastavila provoz z důvodu nedostatečného financování v září roku 2023, znamenal nejen pro neziskové organizace, poskytovatele sociálních služeb a lidi v nouzi zásadní problém. V podstatě ze dne na den přišli o přístup k nábytku, který jim veřejnost a firmy mohli přes tuto organizaci darovat.

Jihočeský kraj
Cisterciácká klášterní krajina Vyšší Brod získala značku EHL – Evropské kulturní dědictví. Poprvé v historii byla udělena památce v jižních Čechách

Evropská komise oficiálně rozhodla: Cisterciácké krajiny spojující Evropu – kooperace 17 cisterciáckých klášterních krajin z 5 evropských zemí získala označení Evropské dědictví (EHL). Pět let intenzivní a kvalitní mezinárodní spolupráce v rámci kooperace pod názvem společným CISTERSCAPES  bylo odměněno!