František Fazekas

Aktuality
Ceny hejtmana jihočeského kraje za společenskou odpovědnost už znají své vítěze

Dne 4. prosince 2023 se konalo v sále Zastupitelstva Jihočeského kraje vyhlášení čtvrtého ročníku Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost za rok 2022. Jedná se o ocenění firem i neziskových organizací, které svou hlavní činnost doplňují aktivitami s pozitivním dopadem na celou společnost v ekonomické, sociální a environmentální oblasti.

Aktuality
V Jihočeském kraji bude příští rok jezdit dalších pět RegioPanterů. Kraj podepsal smlouvu s ČD

Zastupitelstvo Jihočeského kraje schválilo uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících na železnici s Českými drahami (ČD). Pro Jihočechy je to dobrá zpráva v tom, že na naše tratě už příští rok vyjede dalších pět zcela nových RegioPanterů, tedy nejmodernějších elektrických souprav, které flotila ČD nabízí. Kraj je nasadí na trať mezi Českými Budějovicemi a pohraniční stanicí Horní Dvořiště a mezi Lipnem nad Vltavou a Rybníkem. Smlouva mezi Jihočeským krajem a Českými drahami byla podepsána ve středu 29. listopadu.

Aktuality
Zubní pohotovost se od 1. ledna 2024 stěhuje z prostor českobudějovické nemocnice

Zubní pohotovost se stěhuje z prostor českobudějovické nemocnice. Jihočeský kraj oznamuje, že s účinností od 1. 1. 2024 se změní prostory pro zajištění pohotovostní služby zubních lékařů. Nově bude zubní pohotovost v Českých Budějovicích provozována v pracovních dnech od 16.00 hod. do 22.00 hod., o sobotách, nedělích a svátcích od 08.00 hod. do 20.00 hod. společností Zubní pohotovost s.r.o. na adrese Lidická tř. 439/78 (bývalý objekt Regina nebo aktuálně pobočka České spořitelny na Lidické).

Aktuality
Horní Planá má novou budovu školy za 62 milionů korun, historicky je to zdejší největší investiční akce

Od prosince se budou žáci z Horní Plané, největšího města na břehu Lipenské přehrady, moci učit v nové budově základní školy. Dvoupodlažní, částečně podsklepená budova, kterou nechalo město postavit vedle současné školy vyšla na necelých 62 milionů korun s daní. 7 milionů na stavbu přispěl i Jihočeský kraj z Krajského investičního fondu.

Aktuality
Kniha „Rožmberská hrobka – Příběh hledání“ zvítězila v soutěži Šumava Litera

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. V kategorii Populárně naučné publikace vybrala odborná porota jako vítěze knihu „Rožmberská hrobka – Příběh hledání“, která získala Cenu Johanna Steinbrenera. Publikaci vydal v listopadu 2022 geofyzik Jiří Šindelář a kolektiv společně s Jihočeským krajem a Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích.

Aktuality Cestování
Cestovní ruch oživuje, domácí turisté tráví nejvíce času v jižních Čechách

Cestovní ruch se vrací na předcovidovou úroveň a jižní Čechy patří mezi nejoblíbenější cíle turistů. Vyplývá to z aktuálních statistik o cestovním ruchu zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) za 3. čtvrtletí letošního roku. Uveřejněná data ukazují, že domácí návštěvníci již překonali úroveň roku 2019, zatímco zahraniční turisté se postupně vracejí. V počtu hostů a přenocování domácích návštěvníků se Jihočeský kraj umístil na prvním místě ze všech krajů ČR.

Aktuality
České Budějovice v úterý představily adventní novinky

Občané i návštěvníci Českých Budějovic se v letošním adventu mohou těšit na spoustu novinek a překvapení. „Program letošního adventu je v našem městě skutečně bohatý. Za sebe bych vypíchla oblíbené Gospelové Vánoce či novinku: dětské tvořivé dílny na radnici. Budějovický advent je díky kulturnímu programu i celkové atmosféře velmi známý nejen po celé České republice, ale i v zahraničí“, sdělila novinářům náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková.

Reklama
Aktuality
Zaměstnanci Ingetour opravují lodě pro vltavské vodáky

Více než 600 lodí nyní opravují zaměstnanci vyšebrodské firmy Ingetour, která je největší půjčovnou lodí na Vltavě a jednou z největší u nás. Celkově má Ingetour k dispozici více jak 2000 lodí, během sezóny byla tedy poničena přibližně třetina z nich. „Co se týče půjčování lodí byla letošní sezóna srovnatelná s minulými a v některých ohledech i lepší. Můžeme hovořit o přibližně 10% nárůstu,“ uvádí Jan Straka, manažer půjčovny lodí Ingetour ve Vyšším Brodě.

Aktuality
Skiareál Lipno bude plný novinek!

Letní sezona je definitivně minulostí a u největší vodní plochy v České republice, u Lipna, jsou přípravy na zimní sezónu v plném proudu. Toto jedinečné lyžařské středisko, které se zaměřuje na rodiny s dětmi, letos nabídne mnoho novinek. Od výhodných skipasů přes zimní akce až třeba po bobovací kopec. To vše na více jak 13 km špičkově upravených sjezdovek všech náročností.

Aktuality Kultura
Hornorakouští a jihočeští umělci se představují na českobudějovické radnici

Ojedinělou výstavu hornorakouských a jihočeských umělců hostí výstavní síň českobudějovické radnice pod názvem „Místo setkání – ateliér/ Treffpunkt - Atelier“. Zahájil ji v pátek 3. listopadu náměstek hejtmana pro oblast kultury Pavel Hroch.  Výstava je otevřena veřejnosti až do 2. prosince 2023 a nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do tvůrčího procesu umělců z Jihočeského kraje a Horního Rakouska, kteří se spojili, aby vytvořili díla inspirovaná vzájemnou spoluprací a setkáváním v ateliérech obou regionů.

Aktuality
Po hladině Lipna nyní jezdí poslední přívoz

Dva ze tří přívozů, které vozí pasažéry přes Lipno, už jsou na břehu. Podle plánu ukončili jejich provozovatel ve Frymburku, respektive majitel v Dolní Vltavici, letošní sezónu. Byla podobná jako v předchozích létech. I když se tu svezlo méně lidí, než dříve. Hornoplánský přívoz Pionýr je stále v provozu a bude vozit místní i turisty do té doby, než Lipno zamrzne.

Aktuality
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje získala nejvyšší mezinárodní ocenění za skvělé výsledky v péči o pacienty s mozkovou mrtvicí

V rámci udílení cen EMS Angels Awards 2023 jsme se stali hrdými držiteli diamantového statusu. Tímto oceněním jsou vyznamenáni nejlepší poskytovatelé přednemocniční péče o pacienty s mozkovou mrtvicí po celém světě. Cenu pro Zdravotnickou záchrannou službu JčK převzal Bc. Michal Rozum, DiS., MBA - vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK.

Reklama
Aktuality
Stavba mostu v Týně nad Vltavou pokračuje montáží nosníků

Kompletní výměna mostu v Týně nad Vltavou pokračuje.  Od poloviny října do poloviny listopadu probíhá montáž ocelových nosníků. Celkem bude na místo uloženo 28 ks nosníků, každý o váze 12 až 15 t. S pracemi souvisejí částečné uzavírky křižovatky a ulice Solní ve dnech 18. a 20. října, které jsou zapotřebí pro nastrojení a odstrojení speciálního jeřábu. 

Aktuality
Kláštery Český Krumlov mají nového ředitele

Druhý největší historický komplex po zámeckém areálu v Českém Krumlově má nové vedení. V čele Klášterů Český Krumlov je Martin Malý.  Areál českokrumlovských klášterů provozovalo od jeho kompletní revitalizace Městské divadlo Český Krumlov. Nově se kláštery od divadla organizačně oddělily a jsou samostatnou příspěvkovou organizací, pro kterou bylo nutné najít nové vedení.

Aktuality
Jihočeská hospodářská komora spouští od podzimu interaktivní řemeslné workshopy pro rodiče s dětmi

Jihočeská hospodářská komora spouští na podzim interaktivní workshopy pro rodiče s dětmi, které mají za cíl popularizovat řemesla a ukázat dětem, že tato povolání mohou být zajímavá a perspektivní. Workshopy budou probíhat v rámci projektu Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech, který Jhk realizuje ve spolupráci s Řemeslnou komorou pro Dolní Bavorsko-Horní Falc. První workshop zaměřený na obor zemědělce - farmáře proběhl v sobotu 14. října na statku v Bohuslavicích.

Aktuality
Bezemisní teplo už proudí z Temelína do Českých Budějovic

Největší český teplárenský projekt za poslední desetiletí byl dokončen. Třetí nejdelší horkovod v České republice spojující Jadernou elektrárnu Temelín a krajské město oficiálně uvedli energetici do zkušebního provozu. Slibují si od něj mimo jiné skokové snížení emisí díky omezení množství spalovaného uhlí. Náročná stavba trvala čtyři a půl roku a využívá nejmodernější technologie současnosti.

Reklama
Aktuality Sport
Krumlovského vodáckého maratonu se zúčastnil i prezident Petr Pavel

Krumlovský vodácký maraton přilákal v sobotu 14. října stovky závodníků. Zúčastnil se ho také prezident České republiky Petr Pavel, který odstartoval se svým týmem na pramici z Rožmberku nad Vltavou. Ačkoli rčení praví, že do jedné řeky se dvakrát nevstoupí, pro prezidenta nejsou vody Vltavy zcela neznámé. Poprvé se totiž maratonu účastnil v minulém roce.

Aktuality
Obec Truskovice na Strakonicku získala v celostátním kole soutěže Vesnice roku Oranžovou stuhu

Mimořádným úspěchem se v rámci celostátního kola soutěže Vesnice roku může pochlubit jihočeská obec Truskovice na Strakonicku. Ta získala Oranžovou stuhu ČR a je tak oficiálně obcí, která v roce 2023 nejlépe spolupracuje s místními zemědělskými subjekty. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže se uskutečnilo v úterý 10. 10. 2023 v Senátu. Garantem tohoto ocenění je Ministerstvo zemědělství ČR.

Aktuality
Startují oblíbené výlovy, rybáře čekají dva největší rybníky Rožmberk a Bezdrev

K podzimu na jihu Čech neodmyslitelně patří výlovy rybníků. Některé menší už přišly na řadu ve druhé polovině září, v následujících týdnech jsou v plánu ty nejvýznamnější. O víkendu 13. až 15. října stovky návštěvníků zamíří k největšímu českému rybníku Rožmberk na Třeboňsku. Až do druhé poloviny listopadu budou rybáři pokračovat na těch dalších napříč celým krajem.

Aktuality
Jihočeský kraj gratuluje ředitelce planetária Janě Tiché k ocenění od Senátu. Získala ho „Za české stopy na hvězdném nebi“.

Už po dvanácté se na Den české státnosti v Hlavním sále Valdštejnského paláce předávaly Stříbrné medaile předsedy Senátu. Miloš Vystrčil při slavnostním ceremoniálu ocenil 17 významných osobností z oblasti veřejného a společenského života. Podle předsedy horní parlamentní komory se letošní laureáti z vlastní vůle více než jiní ponořili do života druhých, kterým pomáhají. Medaili „Za české stopy na hvězdném nebi“ po zásluze obdržela ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá. Jihočeský kraj paní ředitelce Tiché ze srdce gratuluje.

Aktuality
Prachatická nemocnice pořídila další dva zbrusu nové sanitní vozy

Pro omlazení vozového parku zakoupila prachatická nemocnice dvě nová sanitní vozidla, která nahradí starší vozy. Nemocnice tak pokračuje v obnově vozového parku sanitek, kterých má momentálně celkem 10 včetně rezervních. Sanitky Ford Transit Custom byly pořízeny podle investičního plánu a vyšly nemocnici zřizovanou Jihočeským krajem na 2 715 800 Kč bez DPH.

Aktuality Kultura
Dny otevřených ateliérů 2023 v Jihočeském kraji

Pouze jednou za rok máte možnost navštívit v polovině října některý z vybraných ateliérů a osobně se tak potkat s umělci, kteří žijí a tvoří v jižních Čechách. Poznejte práci výtvarníků, řemeslníků, designérů či architektů. Užijte si bohatý doprovodný program, workshopy a komentované prohlídky. Navštivte DesignMarket – setkání s tvůrci a autory, kteří pravidelně v unikátních prostorách Tiskárny Karmášek představují originální šperky, oblečení, módní doplňky a další umělecké práce.

Aktuality
Jihočeský kraj má další chráněná území

Rada Jihočeského kraje schválila zřízení dvanácti zvláště chráněných území. Zcela nových, která doposud nebyla chráněna v žádné kategorii definované zákonem, je celkem pět: Pohoří na Šumavě, Slavonické rybníky, Údolí Lužnice a Vlásenického potoka, Velký Hodonický rybník a Zlatý potok v Pošumaví. „Všech pět zvláště chráněných území zároveň patří mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000,“ uvedl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř. Další evropsky významné lokality (EVL) byly nově vyhlášeny na území stávajících chráněných území, konkrétně přírodní památky Ryšovy a přírodních rezervací Hadí vrch a Velký a Malý Kamýk.

Aktuality
Český Krumlov na cestě k získání titulu Město přátelské k dětem

Před třemi lety se Český Krumlov jako první město v České republice začalo ucházet o certifikaci v rámci celosvětové iniciativy UNICEF Města přátelská k dětem (Child Friendly Cities Initiative). Obecným záměrem iniciativy je motivovat samosprávy k tomu, aby při svém rozhodování zohledňovaly práva a potřeby dětí a vytvořily vstřícné prostředí, kde děti mohou zdravě a bezpečně rozvíjet své schopnosti a přímo se podílet na rozhodování v oblastech, které se jich týkají.