Partnerství mezi městy Plzeň a Takasaki trvá už 35 let. Toto výročí připomíná výstava fotografií Jana Dienstbiera, která je v mázhauzu plzeňské radnice k vidění do 15. srpna.
Vystavené snímky byly vybrány z více než 1500 „vzpomínek“, které plzeňský fotograf a výtvarník Jan Dienstbier (1978) zaznamenal během čtrnácti dnů pobytu v japonském Takasaki v roce 2008. Výstava není pojata jako fotografický cyklus o zajímavostech a pamětihodnostech významného japonského města. Takové informace jsou totiž běžně dostupné v každém bedekru nebo na různých webových stránkách. Fotografie z tohoto cyklu Jana Dienstbiera mají formálně nejblíže k street photography a k humanisticky pojatému dokumentu.
V každém citlivě koncipovaném snímku je zachycen krátký a srozumitelný příběh, převážně ze života takasackých lidí, ale i různé detaily architektury, nečekané situace a setkání. Zastavená skutečnost, pro diváka navíc umocněná exotickým prostředím, působí mnohdy doslova magicky. K posílení umělecké výpovědi je použito média černobílé fotografie.
V mázhauzu radnice je též k vidění formálně přesně nainstalovaná replika kompletní samurajské zbroje z 16. století, kterou město Plzeň obdrželo jako dar v roce 1995 k sedmistému výročí svého založení, a také zmenšenina samurajské helmy kabuto, používané zejména během dne dětí (Kodomo no Hi), který se v Japonsku tradičně slaví 5. května. Expozici doplňuje kolekce historických tsub z 16. až 19. století ze sbírky Společnosti pro studium japonského meče, které samurajové v období Edo využívali pro vyjádření svého přesvědčení a náležitosti k rodu.
Město Takasaki má cca 370 tisíc obyvatel, leží na soutoku tří velkých řek v prefektuře Gunma na ostrově Honšú severozápadně od Tokia. Od 15. století je považováno za významnou křižovatku obchodních cest. V současnosti tudy vede sedm železničních tratí, z nichž ta nejrychlejší (šinkansen) umožňuje spojení s Tokiem za čtyřicet pět minut. Má mnoho přídomků – říká se mu například město štěstí či město hudby.