Euronovagroup - Branding

Pavlův Studenec celý víkend žil, dobrou náladu nepokazil ani déšť


Tichým letním festivalem nazvaným Pavlův Studenec ožívá vyvrcholil celosezónní cyklus Paměť Českého lesa, který pořádal Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce se svými partnery. I přes velmi nepříznivé počasí si setkání nenechalo ujít zhruba 500 návštěvníků, kteří měli možnost užít si velmi bohatý festivalový program.

Hřeben nad loukou mizí v bílé mlze a z nebe nepřestává pršet. Tmavá mračna nízko nad zemí objímají louky Pavlova Studence a v kontrastu proti nim svítí bílá okna landartové instalace Okna Pavlova Studence. Je chladno, ale mezi stany je přesto vidět několik desítek lidí s deštníky. Obrat nastává až v neděli kolem poledne. Těžké mraky mizí a louka se zalévá letním sluncem. Prostor festivalu se brzy zaplňuje návštěvníky zejména z Německa, kteří vyrazili do Pavlova Studence po tradičním Bergfestu v Bärnau.

„Počasí nám opravdu nepřálo, o to více jsem potěšený tím, kolik lidí v sobotou dorazilo. Atmosféra byla velice přátelská, téměř rodinná a přestože jsme museli improvizovaně upravovat program, tak vše nakonec proběhlo jak jsme měli v plánu. Doufám, že muzikanti a divadelníci to neodstonají. Neděle už běžela jako po drátkách a naopak lidé ani nechtěli areál po skončení festivalu opustit,“ uvedl s úsměvem předseda Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce Lukáš Kosina.

Přátelské setkání v kulisách historických událostí

Pavlův Studenec je se 1400 obyvateli největší zaniklou obcí na Tachovsku. Obec byla vysídlena po 2. světové válce a následně postupně zcela zlikvidována, protože ležela v pásmu železné opony. Spolek Via Carolina – Goldene Straße zajišťoval mimo jiné besedu s pamětníky obce a prohlídkové okruhy po Pavlově Studenci. Jeho předseda Alfred Wolf k tomu řekl: „Dnes už jsou ty špatné události naštěstí dávno za námi. Ale i ve mně se ještě stále drží vzpomínky na železnou oponu a na to co nám vyprávěli naši rodiče o válce. Všechno, co si zde připomínáme, je především pro poučení, abychom už nikdy znovu podobné věci nedopustili a žili zde v porozumění jako přátelé. A na lidech kolem mě je vidět, že to tady tak vnímáme všichni.“

„Příběhy lidí, které sbíráme, by samy o sobě byly k ničemu, pokud bychom je neuměli předat dál. Je to věc, na které intenzivně pracujeme. Události, jako je tato, jsou jednou z cest, jak se k lidem dostat, zajistit si jejich pozornost a předat paměť, která je v krajině ukrytá. Mezi návštěvníky se nám navíc daří získávat nové kontakty na pamětníky a to je skvělé,“ sdělila Aneta Sklenářová z instituce Paměť národa.

Festivalová vesnička žila o víkendu čilým ruchem. Ani dočasný kemp nezůstal prázdný. Ačkoliv někteří návštěvníci přijeli cíleně pouze za konkrétní částí programu, řada jich zůstávala po celý den a postupně navštívili besedy, promítání starých fotografií, promítání dokumentárních filmů a samozřejmě komentované prohlídky.

Veselo bylo samozřejmě u stánků s občerstvením, u kterých měli svůj prostor bavorští muzikanti z kapely Tirschenreuther Tanzlmuse a také divadelníci z tachovského divadelního spolku Komedyjanti. Od venkovního vystoupení je neodradilo ani studené počasí, za což sklidili velký potlesk od všech přítomných hostů. Večer patřil v Pavlově Studenci společnému ohni se zpíváním u kytary i světelné instalaci, jejíž režie musela být poupravena, přesto za ní dorazily večer desítky lidí.

Návštěvníci se na louce v Pavlově Studenci mohli ohřát až v neděli odpoledne, kdy konečně přešel déšť. Díky tomu se také brzy po poledni začala louka plnit hosty, kteří brzy festivalovou vesničku zcela zaplnili a řada z nich si užívala pobyt venku i po oficiálním ukončení festivalu.

Už nyní je jisté, že se festival bude konat příští rok znovu – opět druhý víkend v červenci, tedy 11. a  12. července 2026 a zdá se, že návštěvníci se budou moci těšit na další novinky. „To, že sem, na konec světa, dorazilo v sobotu tolik lidí, ačkoliv bylo opravdu ošklivě, toho si nesmírně vážím. Děkuji všem kolegům za nasazení, díky tomu program běžel, jak měl, a návštěvníkům za podporu. Během festivalu se nám povedlo vymyslet pár nových spoluprací, navázat nové kontakty a myslím si, že příští rok připravíme návštěvníkům zase řadu novinek. S respektem k historickým událostem se budeme snažit přiblížit atmosféru více zábavám, pro které byl Studenec vyhledávaným cílem lidí ze širokého okolí," uvedl Matouš Horáček, organizátor festivalu a místopředseda Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce.

Pavlův Studenec celý víkend žil a vypadá to, že tomu bude i do dalších let. Jak nám potvrdili i oslovení hosté, festival má širokou podporu jak v Česku, tak v Bavorsku.

Cyklus Paměť Českého lesa proběhl za spolupráce mnoha partnerů, kteří přispěli k realizaci organizačně, finančně nebo třeba lidským kapitálem. Hlavním pořadatelem a koordinátorem je Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce.

  1. Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce
  2. Via Carolina – Goldene Straße
  3. Paměť národa
  4. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Český les
  5. Destinační společnost Český les
  6. Plzeňský kraj
  7. Město Tachov
  8. Obec Obora
  9. Obec Lesná
  10. Obec Studánka
  11. Město Bärnau
  12. Muzeum Českého lesa v Tachově
  13. Oberpfälzer Waldverein e. V. Zweigverein Georgenberg
  14. MAS Zlatá cesta
  15. Ski klub Zlatý potok
  16. Divadelní spolek KOMEDYJANTI
  17. Česko-německý fond budoucnosti

PR

Sdílet:

Více od Marie Osvaldová