V Olomouci lidé minutou ticha podpořili veřejnoprávní média


Zaměstnanci České televize a Českého rozhlasu vstoupili v pondělí 22. 06. 2026 do čtyřiadvacetihodinové výstražné stávky. Protestují proti vládnímu návrhu na zrušení televizních a rozhlasových poplatků a jejich nahrazení financováním ze státního rozpočtu.

Do stávky se zapojila také regionální pracoviště po celé České republice. V Olomouci se pět minut před polednem sešli zaměstnanci médií, novináři i veřejnost před budovou Českého rozhlasu nedaleko Horního náměstí.

Podpora nezávislých médií

Účastníci shromáždění přišli převážně v černém oblečení a minutou ticha vyjádřili podporu médiím veřejné služby. Na setkání vystoupily známé osobnosti regionu i zástupci médií, kteří upozornili na obavy spojené s plánovanou změnou financování veřejnoprávních institucí.

Podle nich by financování přímo ze státního rozpočtu mohlo oslabit nezávislost veřejnoprávních médií a zvýšit jejich závislost na aktuální politické reprezentaci.

Média a univerzity spojuje práce s fakty

Jedním z řečníků byl také prorektor Univerzity Palackého v Olomouci Matěj Dostálek.

„Demokracie nestojí jen na volbách. Stojí také na informovaných občanech. Dobře to dnes vidíme na východ od nás a vidíme to i díky existenci nezávislých médií. Média veřejné služby a univerzity spojuje hledání pravdy, práce s fakty a kultivace veřejné debaty. Bez nich se z veřejného prostoru nevytrácí jen objektivní informovanost, ale také důvěra, kritické myšlení a schopnost vést smysluplný dialog,“ uvedl Dostálek.

Organizátoři akce označili setkání za symbolické vyjádření podpory nezávislé žurnalistice a veřejné službě, kterou Česká televize a Český rozhlas podle nich plní.

Sdílet:

Více od Peter Marenčík