Euronovagroup - Branding

Festival planet láká na odhalenou Zemi bez vody


Na Kraví horu se vrátil Festival planet. Originální modely vesmírných těles lákají nejen milovníky astronomie, ale i rodiny s dětmi a všechny, kdo se chtějí něco dozvědět.

Festival planet, který každé léto proměňuje Kraví horu v Brně v unikátní vesmírnou scénu, se letos koná už posedmé. Zájem veřejnosti rok od roku roste a s ním i samotný rozsah celé akce.

„Není to jenom pro to, aby lidi si udělali hezká selfíčka, i když i to je důležité. Ale dáváme k tomu i jakýsi příběh, doprovodný program, ať už venkovní výstavy, letní kino, pořady v planetáriu a nebo třeba přednášky o některých těch modelech. Takže ono je to vlastně taková vzdělávací akce, aniž by si to ti návštěvníci uvědomovali,“ říká ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Festival každoročně představuje nějakou novinku. Letos přibylo zcela nové těleso – Země v podobě, jak ji běžně nevidíme.

„Letos to je takzvaná litosféra, což je planeta Země bez vody. Ukazuje to, jak tajemná je naše planeta. Je potřeba si uvědomit, že vlastně dvě třetiny naší planety pokrývají moře a oceány, takže pro běžný zrak jsou vlastně neviditelné. My jsme využili data z různých sonarů, které mapují mořská a oceánská dna. Potiskli jsme tedy ten model tak, jak by vypadal, kdyby teda ze Země zmizela veškerá voda. A díky tomu se nám podařilo zviditelnit zaoceánské hřbety nebo různé detaily právě pod hladinou Atlantického, Tichého a Indického oceánu. Ale také jsme si pomohli s nějakými geologickými údaji a zviditelnili jsme okraj kontinentálních desek, na kterých vlastně existují naše kontinenty,“  popisuje největší lákadlo letošního ročníku Dušek.

Za impozantními modely se ale skrývá měsíce trvající proces – od prvotních nápadů až po samotnou instalaci.

„Všechny naše modely jsou originální. Vznikají na základě dlouhé diskuse, která začíná někdy v prosinci. V lednu, v únoru už víme asi co uděláme. Potom následuje práce na grafických podkladech. Pak se vlastně model musí vytisknout a sešít. A někdy v květnu prostě je hotový. Vždy děláme desetimetrový model – to je ten základ. Problém je v tom, že ty desetimetrové modely jsou velmi komplikované na instalaci. Nevadí jim déšť, ten je naopak kupodivu umyje, ten je vlastně jakoby vítán. Problém je vítr silný. Zvlášť v okamžiku, kdy se ten model nafukuje nebo vyfukuje, tak to je vlastně obří plachta, která může být životu nebezpečná. Jak pro ty, co to instalují, tak samozřejmě kolem stojící lidi. Jakmile je ten model nafouklý, tak už v silném větru, jak to má aerodynamický tvar, tak vydrží. Kromě toho ale děláme i menší modely, o velikosti zhruba šest metrů, které jsou odolnější. Takže když hodně fouká, tak nafoukneme ty menší modely. A zjistili jsme, že tu a tam potřebujeme naše modely ukázat i v interiéru, tak máme dokonce i čtyřmetrovou variantu,“  sumarizuje Dušek.

Organizátoři hledí i do budoucna a chystají další inovace, které posunou festival o krok dál – nejen vizuálně.

„Uvažujeme nad tím, že budeme si také hrát s těmi původními modely v tom směru, že by vlastně každý model mohl vydávat nějaký jiný zvuk, který nějaký hudební skladatel složí tematicky k tomu modelu. A dokonce uvažujeme nad tím, že by mohly ty modely vydávat různé vůně, takže bude to festival všemi smysly,“ uzavírá Dušek.

Festival planet zakončil svou červencovou část, ale už brzy se na Kraví horu vrátí. Od 4. do 10. srpna budou planety opět součástí brněnského léta.

Sdílet:

Více od Miroslav Šálek