ZAKTV

V Podzámecké zahradě se znovu otevírá Čínský pavilon


V kroměřížské Podzámecké zahradě se znovu otevírá Čínský pavilon. Práce na obnově ojedinělé stavby z 19. století, která se nachází na ostrůvku Divokého rybníka, trvaly rok a vyšly na více než dva miliony korun.

 

Podzámecká zahrada Arcibiskupského zámku v Kroměříži prochází v posledních letech významnou proměnou. Její součástí byla i citlivá rekonstrukce Čínského pavilonu, který se veřejnosti poprvé otevřel v úterý 6. května. 

 

Obnovu kroměřížského zámku i zahrad dlouhodobě podporujeme, protože jsme si vědomi jejich historické hodnoty a významu v evropském i světovém měřítku. Společně s olomouckým arcibiskupstvím se nám daří nejen uchovávat tyto vzácné památky, ale také posilovat kulturní identitu regionu a rozvíjet jeho turistický potenciál,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který si obnovený Čínský pavilon přijel osobně prohlédnout.

 

Slavnostního otevření pavilonu se zúčastnil i olomoucký arcibiskup Josef Nuzík coby zástupce Arcibiskupství olomouckého, které je majitelem Podzámecké zahrady i samotné památky.
 

Obnova Čínského pavilonu, realizovaná s podporou Zlínského kraje, je dalším krokem v naší snaze o zachování kulturního bohatství olomouckého arcibiskupství pro budoucí generace a jeho zpřístupnění veřejnosti. Věřím, že se tento jedinečný architektonický prvek opět stane oblíbeným cílem procházek všech návštěvníků Podzámecké zahrady,“ uvedl olomoucký arcibiskup Josef Nuzík.

 

Subtilní stavba inspirovaná čínskou architekturou se nachází na ostrůvku Divokého rybníku a pochází ze druhé poloviny 19. století. Přesný rok jejího vzniku není znám, navazuje na tradici orientálních staveb inspirovaných čínskou kulturou, jejíž kořeny sahají v Podzámecké zahradě až do 18. století. Svou celistvostí, originalitou návrhu a malebnou scenérií patří k ojedinělým památkám svého druhu.

 

Cílem restaurátorských zásahů bylo obnovení původního vzhledu pavilonu z počátku 20. století. Obnova vycházela z průzkumů, z historických fotografií a původní dokumentace, z pohlednic a archivních materiálů,“ popsala Šárka Brantalová ze stavebního oddělení olomouckého arcibiskupství.
 

Restaurátorské průzkumy podle ní potvrdily existenci malby barevných květinových ornamentů, která zdobila vnitřní i vnější podhledy střech pavilonu. Návrat květinových ornamentů přitom původně nebyl zahrnut v rozpočtu. Vedení olomouckého arcibiskupství se však rozhodlo k jejich dodatečné prezentaci, aby historická obnova vzácného architektonického prvku zahrady byla komplexní.

 

Náklady na obnovu Čínského pavilonu přesáhly 2 miliony korun. 70 % výdajů zafinancoval Zlínský kraj, zbytek byl uhrazen ze zdrojů Arcibiskupství olomouckého a dodatečné náklady ze sbírky obecně prospěšné společnosti Czech National Trust.

 

Foto: Zlínský kraj

Sdílet:

Více od Kateřina Nosková