Obézních pacientů přibývá. Baťova nemocnice pořídila pro jejich převoz speciální XXL sanitku


Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně zakoupila speciální sanitku, která je přizpůsobená převozu velmi obézních pacientů. Nové vozidlo je větší a má specifické vybavení.

 

Tzv. XXL sanitka má pohon na čtyři kola, automatickou převodovku i klimatizaci v prostoru pro pacienty. Nejdůležitější je ale vnitřní vybavení.

 

Největší devizou je elektrohydraulické transportní lehátko. To ulehčí posádce manipulaci s pacientem a jeho nakládání do sanitního vozidla. Je to bezpečnější i pro samotného pacienta. Dále jsou uvnitř dvě transportní sedačky, které lze přes rampu vytáhnout z vozidla a pacienta bez překládání odvézt do domu nebo vynést, kam je potřeba,“ řekl vedoucí dopravy Krajské nemocnice T. Bati Leoš Růžička.

 

Součástí nového sanitního vozu je rovněž tzv. schodolez, s jehož pomocí je možné pacienta v domě bez výtahu vyvézt i do vyšších pater nebo dolů. Takových výjezdů má doprava v Baťově nemocnici několik denně. Pacientů nad 140 kg převážejí v průměru čtyři za měsíc.

 

Obézních pacientů v poslední době přibývá. Momentálně u nás leží dva pacienti s hmotností 150 kilogramů, před pár měsíci měl jeden z našich pacientů dokonce 230 kilo. Péče o ně je samozřejmě mnohem složitější,“ uvedla vrchní sestra Gerontologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Edita Habartová.

 

Nedávno jsem řešila transport jednoho takového pacienta po ukončení hospitalizace domů, a to byl problém. Nemohla jsem nikoho sehnat, nakonec mi pomohli dobrovolní hasiči a pacienta pomohli transportovat do třetího patra domu bez výtahu,“ doplnila Habartová.

 

Situace s transportem velmi obézních pacientů by se teď měla výrazně zlepšit. KNTB totiž uzavřela první smlouvu o spolupráci v této oblasti, a to s Městem Zlín, respektive jeho dobrovolnými hasiči.

 

Město vyšlo nemocnici vstříc, spolupráce je bezplatná. Do budoucna se předpokládají další oficiální spolupráce s jednotkami dobrovolných hasičů napříč celým Zlínským krajem. Jednání však stále probíhají,“ dodala závěrem mluvčí KNTB Dana Lipovská.

 

Foto: KNTB

Sdílet:

Více od Kateřina Nosková