Na jubilejní 50. Letní filmovou školu přijedou světoví režiséři Ildikó Enyedi a Arnaud Desplechin


Už za necelé tři týdny se Uherské Hradiště opět promění v hlavní město světového filmu. Jubilejní 50. ročník Letní filmové školy přinese v termínu od 26. července do 1. srpna nejen desítky skvělých snímků, ale také řadu doprovodných akcí a koncertů.

 

Hosty 50. Letní filmové školy budou maďarská režisérka Ildikó Enyedi, držitelka oscarové nominace a Zlatého medvěda z Berlinale, a francouzský auteur Arnaud Desplechin, mistr komorních psychologických dramat a držitel francouzské národní filmové ceny César. Oba převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

 

Jsem velmi šťastný, že i letos rozšíříme portfolio světových osobností artového filmu, které osobně navštíví Uherské Hradiště. Ildikó Enyediová je jednou z nejdůležitějších světových režisérek současnosti, nezaměnitelně silným hlasem maďarské kinematografie i držitelkou Zlatého medvěda z Berlína za opus magnum O těle a duši. Arnaud Desplechin je francouzský filmový auteur par excellence, mistr psychologické tragikomedie, cinefil a zároveň ikona všech cinefilů, jehož láska k filmu provází celým životem,“ říká programový ředitel Letní filmové školy Jan Jílek.

 

Stálicemi ve filmovém programu jsou sekce Východní přísliby a Virtuální realita. „Letošní Východní přísliby reflektují intenzivní společenské proměny a nabízí svěží pohledy na historii, která dnešní optikou dostává nové významy. Prozkoumáme také taje lásky a její méně i více tradiční podoby,“ láká dramaturgyně Kamila Dolotina.

 

Mezi patnácti uvedenými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbajdžán.

 

Diváci se mohou těšit třeba na rumunský snímek glosující současnost ovládanou diktátem korporátů a sociálních sítí Od konce světa nic dobrého nečekejte, polské snímky Kos a Bílá odvaha, které se ohlížejí do minulosti, či film Žena z…, který ukazuje, že skutečná láska dokáže překonat i nemalicherné těžkosti vztahu, jako je třeba změna pohlaví jednoho z partnerů.

 

Sekce Virtuální realita má letos podtitul Horizonty humanity. Jedním z častých námětů, který ve svých VR světech tvůrci zachycují, je vývoj antropocénu – ať už se jedná o vliv současných geopolitických krizí na jednotlivce (Fresh Memories: The Look, On the Morning You Wake (to the End of the World)), nebo samotných radikálních proměn krajiny (21-22 China a 21-22 USA, The Shape of Us).

 

Dramaturg Ondřej Moravec doplňuje: „Mnozí tvůrci pak překračují horizont humanity a nahlížejí do blízké budoucnosti. Budou stroje a AI cítit emoce (My Name Is 090)? Jak budou vypadat nové světy, které stvoříme (Utility Room)? A dokáže se planeta očistit od našich zásahů (Let Nature Heal)?“

 

Doprovodnému programu budou vévodit Tata Bojs, návštěvníci mohou očekávat i Divadlo Na zábradlí s představením Freudovo pozdní odpoledne, první dámu slovenského popu Janu Kirschner, domácí Haraficu s hosty, jeden z našich nejlepších orchestrů specializujících se na barokní hudbu Collegium 1704 či koncertní projekt Hrubá Hudba nu-jazzové kapely Lesní zvěř, jejího frontmana Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Zahrají i nepřehlédnutelný performer Ventolin a kytarovka Dukla, laureáti ceny Anděl za nejlepší album loňského roku November 2nd a romsko-česko-americká kapela Bachtale Apsa, která koncertuje s Bárou Hrzánovou.

 

Foto: LFŠ

Sdílet:

Více od Kateřina Nosková