SevEn

Kameny, které vypráví příběhy: Chodovští školáci vytvořili unikátní web o židovských obyvatelích


Kameny zmizelých mapují příběhy obyvatel židovského původu po celé republice, a to i v Chodově. Nově je možné je dohledat na tematickém webu, který vytvořili žáci z badatelského kroužku 3. základní školy v Chodově.

Žáci web připravili pod vedením učitelky Lucie Haakové, která měla na jeho tvorbě nejvýznamnější podíl. Na stránce naleznete jednotlivé osudy rodin, které slouží jako virtuální doplněk ke skutečným kamenům rozmístěným ve městě. Sloužit může ale i jako výukový a poznávací nástroj pro širší veřejnost.

Projekt má za cíl zprostředkovat historii města i mladé generaci, a to včetně tragických událostí 20. století, na které by se nemělo zapomínat. „Velké uznání patří žákům i paní učitelce Lucii Haakové, která dětem poskytla nejen odborné vedení, ale také jim pomohla nahlédnout do lidských osudů našich spoluobčanů za 2. světové války,“ ocenil práci školy místostarosta Chodova Luděk Soukup.

Chodov začal kameny zmizelých pokládat jako vůbec první město v Karlovarském kraji. Tradici zahájil historik Miloš Bělohlávek a město v ní od té doby pokračovalo až do loňského roku, kdy byly položeny poslední kameny zmizelých.

Ve městě dnes naleznete celkem 32 kamenů. Kde přesně leží a jaké osudy se za nimi skrývají se dozvíte na zmíněném webu.

Sdílet:

Více od Anna Raková