Westmedia

Roztoky mají nové stanoviště pro hasiče a záchranáře


V Roztokách u Prahy byla právě dokončena výstavba integrovaného výjezdového stanoviště, které bude sloužit místním dobrovolným hasičům i středočeské Zdravotnické záchranné službě. Obě složky integrovaného záchranného systému tak získaly moderní a důstojné zázemí, odpovídající náročnosti jejich práce. Nové prostory představují výrazné zlepšení oproti původním, nevyhovujícím podmínkám, kdy například záchranáři v Roztokách sídlili v nevhodných prostorách nad čerpací stanicí. Výstavbu zčásti financoval Středočeský kraj, který plánuje další modernizace stanovišť v regionu.

V Roztokách u Prahy dokončili výstavbu výjezdového stanoviště Sboru dobrovolných hasičů Roztoky. Ve stejné budově pak zázemí získala i středočeská Zdravotnická záchranná služba. Obě složky integrovaného záchranného systému tak získaly důstojné zázemí, odpovídající důležitosti jejich práce.

,,Jsou to stanoviště, která jsou buď v nájmu nebo i námi budovaná na přelomu 80. a 90. let, ale i třeba na konci 90. let a jsme v roce 2024, tzn., že ty podmínky se vyvinuli směrem nahoru a my chceme, aby naši záchranáři tak jako i v nemocnicích pracovníci měli podmínky, které odpovídají 21. století," řekl Pavel Pavlík (ODS), náměstek hejtmanky Středočeského kraje.

Obě složky si tak výrazně polepšili. Třeba záchranáři v Roztokách původně sídlili nad čerpací stanicí v prostorách ubytovny.

,,V tom domě byla součástí restaurace, sanitka stála venku na dešti, na mrazu, připojená v podstatě do sítě na veřejném místě a to jsou všechno věci, které limitují tu činnost," vysvětloval 

,,Velký problém byl v tom, že my jsme v podstatě parkovali na klasickém parkovacím stání u domu, takže problém byl jak v zimě, kdy vyhřát sanitu byla velká komplikace, tak naopak i v létě, kdy se nám v podstatě přehřívaly přístroje a my jsme byli nuceni po výjezdu a před každým výjezdem ty přístroje přenášet do vnitřních prostor budovy, protože jinak byly nefunkční a my jsme byli v podstatě neprovozuschopní," popisoval

Investorem projektu byla jednotka středočeských hasičů. Na výstavbu nového zázemí pro hasiče i zá chranku ale nakonec přispěl letos v lednu i Středočeský kraj a to návratnou finanční pomocí ve výši 2,5 milionu korun.

,,Ten princip je takový, že my si tu finanční pomoc nebo záchranka si jí odbydlí v nájmu. Investor, to znamená Jednotka dobrovolných hasičů se zasekla v podstatě na nedostatku financí, stavba probíhala přes covidovou krizi, přes energetickou krizi, ukrajinskou krizi a ty ceny stavebních materiálů v podstatě násobně vystřelili nahoru," vysvětloval náměstek Pavlík.

Modernizovat výjezdová stanoviště záchranky pak Středočeský kraj plánuje například v Českém Brodě, Nymburku, Vlašimi nebo v Benešově.

Sdílet:

Více od Kristýna Svobodová