RTMplus

Praha dá miliony za údržbu štoly pro Radlickou radiálu


Pražský magistrát vypíše dva tendry na údržbu štoly, která vznikla při inženýrsko-geologickém průzkumu plánované Radlické radiály v letech 2014 až 2017. První zakázka s předpokládanou hodnotou 26,9 milionu korun bude na samotnou údržbu a druhá za sedm milionů korun bez daně na hydrogeologický a geotechnický monitoring stavby. V obou případech bude trvání zakázky od příštího roku do roku 2030.

Přípravy výstavby Radlické radiály pokračují. Léta připravovaný a zastaralý projekt za zhruba 35 miliard korun Praha nedávno upravila. Část automobilové dopravy by tak měla být svedena pod zem. Teď chce město vypsat dva tendry na údržbu štoly, která vznikla při inženýrsko-geologickém průzkumu radiály.

,,My pokračujeme v geotechnickém a hydrotechnickém monitoringu, který nám poskytne cenné údaje k tomu, abychom mohli co nejlépe připravit dokumentaci pro provedení stavby tunelu Radlice. Vede v terénu, kde hrozí výskyt nebezpečných krasových jevů a proto je tam nezbytný velice podrobný geotechnický a hydrogeologický monitoring," řekl Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora hl. m. Prahy.

Jedná se tak o pokračování dosavadního průzkumu. Praha ho plánuje na celkem pět let a dohromady za ně zaplatí 34 milionů korun.

,,Teď ta Radlická radiála by měla získat územní rozhodnutí, následně pak stavební povolení a potom by se měla stavět. Realistický předpoklad je takový, že ta stavba začne do konce tohoto desetiletí, řekněme v příštím volebním období," doplnil Hřib.

Radlická radiála by pak podle náměstka pražského primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba měla výrazně přispět ke zklidnění dopravy v metropoli.

,,Díky tomu, že jsme tu Radlickou radiálu prakticky celou umístili pod zem, tak by to mělo znamenat určité zklidnění dopravy v některých oblastech a také by to mělo znamenat, že se lidé rychleji dostanou z jednoho místa na druhé tady v tomto jihozápadním segmentu Prahy," dodal Hřib.

V případě radiály pak bude také pravděpodobně nutné připravit ještě i nové zhodnocení dopadů na životní prostředí. Současný posudek totiž vyprší v roce 2026 a kvůli novelizaci zákona už nebude možné jeho prodloužení. 

Sdílet:

Více od Kristýna Svobodová