Linka 112 slaví mezinárodní den. V Česku funguje 20 let


Mezinárodní tísňová linka 112 slaví svůj den. K oslavám se přidali i hasiči Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy, kteří pod tuto linku v rámci Integrovaného záchranného systému spadají. O zavedení linky 112 rozhodla Evropská unie už v roce 1991, Česká republika se ale členským státem stala až v roce 2004 a hned na domácím Mistrovství světa v ledním hokeji v témže roce mohla vyzkoušet ostrý provoz této linky, kdy bylo zároveň zřízeno moderní středisko pro tyto účely. Někteří operátoři pražských hasičů slouží na lince 112 už 20 let a v rámci oslav se dočkali ocenění.

Linka 112 právě slaví svůj mezinárodní den. O zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání 112 ve všech členských státech EU rozhodla již v roce 1991 Rada Evropských společenství. Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Ostrý start linky nastal už na dubnovém domácím mistrovství světa v ledním hokeji.

To se nachází v pražských Modřanech, kde jsou k dispozici čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu speciálně školení operační důstojníci.

Kromě znalosti světových jazyků musí operátoři absolvovat také psychologické vyšetření. Během své profese jsou totiž vystaveni řadě stresových situací.

Ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy zároveň v rámci oslav linky 112 a 20ti let, kdy je Česká republika její součástí, zároveň ocenil pětici příslušníků pražských hasičů, kteří jsou na lince 112 od její samotné české historie. Od té doby prošlo středisko zásadním vývojem a modernizací.

Linka 112 je tu pro všechny, kdo si v určité situaci neví rady a netuší, na kterou složku se obrátit. Tato linka zkrátka vzniknout musela a to zejména z důvodu přechodu na mobilní sítě. Zásadní výhodou je mezioperátorský roaming. Pokud nemáte signál vlastního operátora, tak se mobil dokáže připojit k jinému operátorovi a přes něj realizovat tísňový hovor. V pražském středisku jich denně zvládnou stovky a zvládají to skvěle, už 20 let. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec