Děti ze školek Prahy 4 si sami pěstují zeleninu


Další mateřské školy v Praze 4 se zapojily do projektu Záhony pro školky. Pečováním o záhon a sledováním dění kolem něj se děti učí přirozeným a hravým způsobem vnímat jídlo, přírodu a svět kolem nás ve vzájemných souvislostech. Zkrátka to, co jedí, si předtím sami vypěstují na záhoncích ve školkách.

Další mateřské školy v Praze 4 se zapojily do projektu Záhony pro školky. Pečováním o záhon a sledováním dění kolem něj se děti učí přirozeným a hravým způsobem vnímat jídlo, přírodu a svět kolem nás ve vzájemných souvislostech. Zkrátka to, co jedí, si předtím sami vypěstují na záhoncích ve školkách. 

"Je to program, který učí děti, jak pracovat v přírodě, když chtějí dosáhnout nějakých výsledků, třeba trpělivosti. Že všechno v přírodě není zadarmo, a že všechno velmi  dlouho trvá. Od semínka až ke sladkým plodům, které si v obchodě koupí za pár sekund, ale to za tím, že to někdo musí vypěstovat a trvá to až 4 měsíce, to oni si tady můžou vyzkoušet," řekl Televizi Praha radní pro životní prostředí Městské části Praha 4 Tomáš Hrdinka.  

Program funguje hlavně   na jaře.

"Mateřská škola, která projeví zájem, tak my z městské části ji poskytneme záhony, vyvýšené záhony, substrát, setbu, rostliny. Oni si je se zahradníkem zasadí. Naučí se něco o koloběhu živin. Dostanou k tomu i sešity  Rok zahrádkáře. A za tři měsíce, kdy se setkáme na zahradní slavnosti, si ty vybarvené sešity projdou s tím, že se naučili, co je potřeba, aby ta semínka vzešla a dala tu úrodu," prozradil radní Hrdinka.

"Pěstujeme rajčata, špenát, pažitku, ředkvičky, hrášek, " zmínila vedoucí učitelka Mateřské školy Mendíků v Praze 4 Lucie Kokešová. 

Praha 4 zřizuje 21 škol a z toho se jich programu Záhony pro školky zapojilo 7. Další se ale můžou hlásit. 

"Začínáme od semínka, začínáme v jednotlivých třídách. Tam si děti zasadí semínka a pozorují, jak ta rostlinka roste. A potom si to s dětmi přesazujeme do truhlíků," dodala Lucie Kokešová. 

"Ohlasy  jsou velmi příjemné. Děti jsou nadšené. Mají rády to, co tady děláme s nimi. Protože mnozí z nich už znají od rodičů pěstování například rajčátek. Tady ten program už máme od loňského roku, letos se to ale rozjelo ve větší míře a to hlavně zásluhou Městské části," přiblížila ředitelka Základní a mateřské školy Mendíků v Praze 4 Jitka Poková. 

Děti se tak kromě práce s rostlinami naučí, co je to půda, jak vznikne ze semínka zelenina nebo proč patří odřezky z kuchyně na kompost spíš než do koše.  A nakonec si všichni pochutnají, děti  z Mateřské školy Mendíků prý mají nejraději ředkvičky a pažitku. Ladislav Jakub, televize Praha. 

Sdílet:

Více od Ladislav Jakub