Centrem města se prošel masopustní průvod


Malostranský masopust je jedna z nejvýznamnějších akcí pro Prahu 1, protože se stal již tradicí. Průvod začíná nad Pražským hradem a pokračuje Nerudovou ulicí dolů na Malostranské náměstí, kde čeká všechny taková velká občerstvovací zastávka. A pak už se vyráží Mosteckou ulicí na Karlův most až na Kampu. Jak to letos probíhalo se dozvíte v naší reportáži.

V kulisách Malé Strany a Hradčan se konalo masopustní veselý. Všechny maškary tradičního Malostranského masopustu nejdříve musely dát slib starostce jedničky Terezii Radoměřské a ta jim dala potom povolení vyrazit do ulic staré Prahy. Sraz měli všichni před hostincem U černého vola v Loretánské ulici.

"Masopusty na Praze 1 a na Malé Straně zejména jsou slavné. Teď jsou opakované každým rokem a já jsem to strašně ráda, že se toho spolek přátel Malé strany a Hradčan takhle chopil. Já doufám, že si to užívají zejména lidé z Jedničky. Je tady spousta masek lidí, kteří tady žijí. Je to krásná akce, která je celoodpolední. Je to pro celé rodiny, což je zejména hezké. A já doufám, že včetně všech akcí, včetně svatby, včetně medvěda, tak dále, že to má tu správnou gradaci, aby si to lidi užili až dolů na tu Kampu."

"Tak já jsem to spočítal, že v podstatě, když byla covidová přestávka, ale je to asi 21. ročník, kdy je Malostranský masopust v této formě. Začínáme teprve, já to nechci prostě pokoušet, ale za těch 21 let se vždycky vydařilo počasí. Tak to je úžasný, s toho mám radost. Mám radost, že se, že masky neubývají, naopak přibývají. A přibývají masky, že si ty lidi si to sami obstarají, sami přijdou. A je to prostě taková, taková opravdu občanská veselice."

Masopustní průvod Malostranskými ulicemi organizuje Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan.

"My jsem měli, prosím vás, velké nepříjemnosti s počasím, jak jste si všimla, celý týden pršelo. Ale díky tomu, že máme dobré vztahy, prosím vás, tady s lidmi nad námi, tak se nám podařilo na dnešek zajistit hezké počasí. To je to nejdůležitější. A jak vidíte, lidí se dostavilo taky dost, takže my jsme hrozně rádi, protože to je jedna z největších akcí, kterou náš spolek dělá. Chci samozřejmě poděkovat tady zástupcům Prahy 1, která podporuje činnost našeho spolku i tuto akci."

Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky ne-li tisíce lidí. Během masopustního veselí nechyběla hudební vystoupení a ani občerstvení v podobě rumu, koblih a jiných dobrot.

Sdílet:

Více od Veronika Kuželková