Vítr, teplo a déšť ještě zhoršily podmínky pro lyžování v Plzeňském kraji


Vítr, teplé počasí a déšť tento týden ještě víc zhoršily podmínky pro lyžování v Plzeňském kraji. Stále se lyžuje v několika areálech v Železné Rudě a také v Kašperských Horách. Sníh je ale mokrý. Běžecké stopy se už nikde v kraji neupravují a je jen několik málo míst v nejvyšších polohách Šumavy, kam se mohou ještě běžkaři vydat, musí ale počítat s vytátými místy a mokrým těžkým sněhem.

Reklama

Na Železnorudsku je možné lyžovat v největším areálu Ski&Bike Špičák, v areálu Nad Nádražím - Belveder, jezdí také vleky na Alpalouce a na Samotách, uvádí železnorudské infocentrum. Ostatní areály včetně lanovky na Pancíř jsou mimo provoz. Lyžuje se stále v sousedním Německu na Velkém Javoru.

Podmínky na Špičáku kopírují aktuální počasí v celém Česku. Od středy do dnešního rána pršelo, nyní se sem tam objevují dešťové přeháňky, které mají dnes postupně ustat. O víkendu předpověď hlásí alespoň modrou oblohu a slunce, pak se snad ochladí, řekl vedoucí střediska služeb Ski&Bike Špičák Jan Kasík. "Aktuálně se u nás dá lyžovat na pěti kilometrech sjezdovek. V průměru na nich leží kolem 30 centimetrů sněhu, ale vzhledem k aktuálním podmínkám jeho vrstva místy kolísá. Děláme maximum, kam nás počasí pustí. Toto ovlivnit nemůžeme," uvedl.

Zatím jsou otevřené tratě jednička Turistická, dvojka U Zalomeného, trojka Slalomová, pětka Spodní Šance a dětské hřiště a pohyblivý koberec před chatou Blaženka. Déšť ukončil provoz sjezdovek a vleku pod hotelem Sirotek a již dříve i sjezdovky vedoucí od hlavního parkoviště.

"Stále ještě lyžujeme, máme technický sníh, snažíme se dělat maximum," řekla pracovnice areálu v Kašperských Horách, jediném v Plzeňském kraji kromě Železnorudska, kde je ještě možné lyžovat. Naopak kvůli počasí a tání sněhu museli zastavit vlek v Nýrsku.

Ani pro běžkaře nejsou podmínky dobré. Stopy se neudržují už několik týdnů a v krajině není souvislá sněhová pokrývka. "Modrava je převážně se zbytky sněhu, ve směru na Březník ještě na běžkách lze, na trase je několik vytátých míst a stopa velmi ledovatá. Dbejte zvýšené opatrnosti," upozornilo ve čtvrtek infocentrum v Modravě. Ve směru na Javoří Pilu i na Filipovu Huť už na běžkách jet nelze, jsou tam vytáté a podmáčené plochy. Do stop není možné vyjet ani na Železnorudsku. Upravené stopy jsou tak jen v běžkařském areálu Bretterschachten v blízkém Německu. Vzhledem k tomu, že je to jediné místo, kde lze na západní straně Šumavy běžkovat, je parkoviště již od ranních hodin zaplněné, upozorňuje železnorudské infocentrum.

čtk

Sdílet:

Reklama
Reklama
Reklama

Více od Marie Osvaldová