Westmedia

V zoo Plzeň se narodilo desáté mládě kriticky ohroženého rákosového lemura


Mládě kriticky ohroženého rákosového lemura se narodilo ve čtvrtek 19. června v plzeňské zoologické zahradě. Je to už desáté mládě druhu, který v současné době chová 16 institucí v Evropě. Dohromady v nich žije do 60 zvířat, z toho deset v Plzni, což z plzeňské zoo činí aktuálně největšího chovatele na světě.

"Ačkoliv se to může v naší zoo zdát, jako rutinní záležitost jedná se stále o velmi vzácný přírůstek," uvedla zooložka Kristýna Rothová s tím, že v plzeňské zoo je to již 10. narozené mládě.

První lemuři rákosoví přijeli do zoo již v roce 2008. "Úspěšný chov začal ovšem až rokem 2015, kdy do přijel náš současný chovný pár," podotkla Rothová. Koncem roku 2016 se podle jejích slov tomuto páru narodil první potomek. "Jelikož se jedná o kriticky ohrožený druh, žijící pouze v blízkosti madagaskarského jezera Alaotra, rozhodli jsme se mu v zoo věnovat více prostoru. V roce 2018 jsme sestavili druhý chovný pár a mezi lety 2020 a 2023 jsme byli úspěšní v množení obou chovných párů zároveň. Jelikož se jedná o potravní specialisty živící se rákosinami, je jeho chov zcela odlišný od chovu jiných lemurů," popsala.

Kromě kritického ohrožení tohoto druhu v přírodě se jedná i o velmi raritní druh v chovu v lidské péči. Veškerá populace je soustředěná v šestnácti evropských institucích a celkový počet zvířat nepřesahuje šedesát jedinců. "Za poslední rok se mláďata narodila jen ve třech institucích, proto nás velmi těší že jsme jednou z nich. Naše desáté mládě je zároveň také desátým aktuálně chovaným lemurem rákosovým v naší zoo. Toto číslo z nás nyní dělá největšího chovatele v Evropě, a v aktuální situaci také na světě," uzavřela zooložka.

Sdílet:

Více od Marie Osvaldová