Westmedia

Na Klatovsku vznikl první plovoucí ostrov v kraji, pomáhá ptákům i rybám


Tichý kout přírody severně od Hrádku na Klatovsku dostal nový rozměr. V přírodní rezervaci Zbynické rybníky, která je domovem desítek druhů ptactva, byl letos na jaře umístěn první umělý plovoucí ostrov v Plzeňském kraji. Má podobu 32 metrů čtverečních velké plošiny osázené ostřicí, která se od prvního dne stává novým biotopem – místem k hnízdění, odpočinku i úkrytu.

2507 ostr 2000px 001Ostrov chrání biodiverzitu

Projekt s názvem Umělý ostrov pro hnízdění ptáků vznikl díky spolupráci Plzeňského kraje a Plzeňské teplárenské a.s., které se na jeho financování podílely. Celkové náklady činily 218 tisíc korun,“ sdělil radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Petr Fišer s tím, že ostrov byl na vodu spuštěn v dubnu letošního roku.

Cílem projektu je podpořit ptáky, kteří v běžně hospodařených rybničních soustavách ztrácejí vhodná místa pro hnízdění. Ostrov byl proto umístěn na rybník Velká Strana, kde dosud chyběl jakýkoli bezpečný prostor uprostřed vodní hladiny. „Zásadní výhodou plovoucího ostrova je ochrana před predátory, ale i klidné prostředí, které je pro úspěšné hnízdění klíčové,“ připomněl Fišer.

V krajině se ptáci přirozeně vyskytují

Lokalita je přitom známá výskytem mnoha vzácných druhů – hnízdí zde husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček nebo chřástal vodní. Nový ostrov má za cíl vrátit na hladiny i takřka vymizelé druhy jako racek chechtavý nebo rybák obecný.

Neslouží jen ptactvu2507 ostr 2000px 004

Ostrov má ale i další ekologické benefity – zpomaluje erozi břehů, zadržuje živiny, poskytuje úkryty pro ryby a zlepšuje celkovou biodiverzitu vodního prostředí. Jeho stav bude dlouhodobě monitorován a vyhodnocován, aby se projekt mohl stát inspirací pro další podobné záměry v kraji i jinde v republice.

Plovoucí ostrov ve Zbynických rybnících je nejen chytrým ochranářským řešením, ale i symbolem toho, jak lze moderní technologie využít ve prospěch přírody. A jak malá investice může mít velký dopad.

Realizace plovoucího ostrova vznikla na základě spolupráce na projektu Zdravá krajina. Ekoznačku Zdravá krajina partner projektu mohou získat soukromé subjekty, které se zapojí do péče o naši krajinu. Plzeňská teplárenská a.s. je tak jednou z firem, které se aktivně zapojily. V rámci tohoto projektu už společnost IDEAL Automotive Bor, s.r.o. podpořila rozšíření pastevního areálu v přírodní rezervaci Janovský mokřad a Plzeňský Prazdroj, a.s. se zapojil do revitalizace ostrova v Podstránském rybníce. „Letos se povedlo partnerství se Zdravou krajinou rozšířit o další společnosti a věřím, že podobných společných projektů, které pomohou naši krajinu ozdravit, bude přibývat a pomohou nám s tím i další firmy,“ dodal radní Petr Fišer.

Sdílet:

Více od Anna Raková