RTMplus

Město Plzeň ocenilo mladou vědkyni, výtvarníka, lékaře a ochránce přírody, zakladatele soukromého rozhlasového vysílání a také právníka, filantropa a umělce


Město Plzeň ocenilo u příležitosti 106. výročí vzniku samostatného Československa pět významných plzeňských osobností. Z rukou primátora Romana Zarzyckého převzala v pondělí 28. října Cenu města Plzně mladá vědkyně Anna Krebsová, Pečeť města Plzně pak získali výtvarník Stanislav Bukovský, in memoriam lékař a ochránce přírody Ondřej Hes, zakladatel soukromého rozhlasového vysílání Václav Ježek a právník, spisovatel, hudební skladatel i filantrop Karel Pexidr.

Velmi mě těší, že dnes mohu osobně ocenit významné osobnosti, které se svými činy zasloužily nejen o dobré jméno města Plzně. Každý z oceněných je jedinečným příkladem toho, že bychom měli věřit v naše schopnosti. Jsou mezi nimi ti, kteří zažili i druhou světovou válku a žili v době minulého režimu, ale i tací, kteří se narodili již do demokratické České republiky. Všichni z oceněných se ale naprosto výjimečně ujali příležitostí a životních možností, kterých se jim dostalo. Proto bych všem rád tímto způsobem vyjádřil i mé poděkování,“ řekl mimo jiné primátor Roman Zarzycký během slavnostního odpoledne.

Pečeť města Plzně uděluje primátor osobnostem, které se zasloužily o rozvoj města, jeho propagaci, ochranu jeho práv a zájmů nebo jiným způsobem napomohly zvýšení prestiže Plzně. „Ocenění Pečeť města Plzně jsem se rozhodl udělit čtyřem neobyčejným lidem,“ zdůraznil Roman Zarzycký. Prvním z nich je Stanislav Bukovský, který letos oslavil 80. narozeniny. Je výraznou postavou plzeňského výtvarného i spolkového života a regionálním historikem. „Děkuji za udělenou cenu panu primátorovi, radním města Plzně a všem, kteří se na tomto slavnostním aktu podíleli. Blahopřeji ostatním oceněným,“ řekl Stanislav Bukovský

In memoriam Pečeť města Plzně získal profesor Ondřej Hes, světově uznávaný odborník v oboru chirurgické patologie, nadšený ochránce přírody a ekolog. „Jeho vynikající vědecká činnost napomohla k léčbě tisíců pacientů nejen v Česku. Patřil mezi světovou elitu a mně je velkou ctí, že je jeho osobnost spjata s naším městem. Jeho jméno, odkaz a životní příběh zůstanou navždy inspirující a nikdy na něj nezapomeneme,“ uvedl primátor. Cenu převzala vdova po Ondřeji Hesovi Miroslava Hesová. Poděkovala všem, kteří jejího manžela znali ať již jako světového vědce a lékaře, sportovce nebo ekologa. Připomněla, že vždy říkával, že abychom naší Zeměkouli mohli něco vrátit, musíme začít od sebe.

Václav Ježek patřil po roce 1989 k průkopníkům soukromého rozhlasového vysílání v tehdejším Československu. Jím založené Rádio FM Plus se poprvé oficiálně ohlásilo na konci listopadu roku 1991. Pečeť města Plzně získal letos osmdesátiletý Václav Ježek za své rozsáhlé aktivity v rozhlasové i kulturní sféře. Jeho profesní kariéra se však dále úspěšně rozvíjí. Získal celoplošnou licenci a buduje digitální rádio. „Děkuji panu primátorovi a jeho týmu, že si na mě vzpomněli. Bez lidí, kteří se mnou začínali, bych to nedokázal. Děkuji i rodině, že to se mnou vydržela. Bylo mi potěšením být dnes ve společnosti tak výjimečných a inspirativních lidí,“ uvedl Václav Ježek.

Karel Pexidr v listopadu oslaví 95. narozeniny. Je advokátem, pedagogem, hudebním skladatelem a také spisovatelem. Celý svůj život působí v Plzni. „Záběr jeho aktivit je velmi široký a jeho životní příběh obdivuhodný. Literární tvorba pana Pexidra neodpovídala politickým, ani ideologickým představám minulého režimu. O to víc mě těší, že dnes mohu osobně jeho práci ocenit,“ uvedl primátor. Karel Pexidr, řekl, že pro něj je tento okamžik jedinečným. Zavzpomínal, že dětství prožil za první republiky, v době jeho dospívání byla druhá světová válka, po ní zažil tři svobodné roky, ale celých 40 let svého produktivního věku prožil v nesvobodné společnosti. Když mu bylo šedesát let, padl komunistický režim. Mohl začít publikovat filozofická i literární díla, přednášet i se věnovat hudbě a filantropii.

Cena města Plzně, jež je udělována za významná vědecká či umělecká díla na základě rozhodnutí plzeňských zastupitelů, je od 28. října 2024 v rukou Anny Krebsové. „Jsem přesvědčen o tom, že v případě Anny Krebsové je tato cena pouze začátkem velmi inspirativního lidského příběhu a čekají ji další významné úspěchy,“ podotkl Roman Zarzycký. Osmnáctiletá studentka plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí Anna Krebsová se zabývá vesmírným projektem a je v něm úspěšná. Je členkou studentského vědeckého týmu LASAR, který v soutěži Conrad Challenge v konkurenci více než dvou tisíc týmů z celého světa zaujal odbornou porotu s nápadem, jak opravit nekomunikující satelity na oběžné dráze Země. Tým LASAR byl prvním týmem z České republiky, který se dostal až do finále, navíc obdržel dvě ze tří hlavních cen v soutěži mladých vědců. Finálovou prezentaci mladých vědců ocenila jako nejlepší samotná zakladatelka soutěže Nancy Conrad, manželka zesnulého Peta Conrada, třetího muže na Měsíci. Po návratu z Ameriky se studenti rozhodli pokračovat ve vědecké práci na restartování satelitů na oběžné dráze pomocí laseru vystřeleného ze Země.
Děkuji všem, kteří rozhodli udělit mi tuto cenu. Vážím si toho. Moc děkuji týmu i našemu mentorovi a také rodině, která vždy za mnou stojí a podporuje mě,“ uvedla Anna Krebsová, která je nejmladší laureátkou Ceny města Plzně. Dodala, že tým, který dosáhl úspěchu v soutěži, byl původně šestičlenný, v práci však pokračuje a rozrostl se: „Nyní v něm je pětatřicet lidí z celého světa. Před sebou máme hodně práce, ale pracuje s velkým zápalem. Nyní máme příležitost vyslat na oběžnou dráhu družici. Vyletí z USA na přelomu roku.

Sdílet:

Více od Peggy Kýrová