Slavnosti svobody, oslavy osvobození Plzně americkou armádou, budou mít zřejmě do budoucna jinou a skromnější formu. Nebudou už tolik pompézní jako v minulých letech a zejména jako letos k 80. výročí. Hlavním důvodem je to, že se jich už pravděpodobně nebudou účastnit veteráni, jimž je nyní kolem sta let. Nový koncept slavností teď připraví odborné týmy magistrátu a bude předložený zastupitelům. Na jednání zastupitelstva to řekl primátor Roman Zarzycký (ANO). Podle něj byly letošní slavnosti mimořádně drahé a dofinancované i z přebytku rozpočtu a kanceláře primátora. Částku neuvedl.
"Letos to byla krásná tečka za novodobou historií, důstojná vzpomínka na všechny, kteří se podíleli na osvobození nejenom Plzně, ale celého kraje," řekl primátor.
Jako dehonestační kampaň označil informace z minulého týdne, že Plzeň letos jedinému americkému veteránovi, který přijel, 99letému Harrymu Humasonovi, nepřispěla na letenku a nezaplatila mu obědy. "Uspokojili jsme veškeré požadavky rodiny pana Humasona a dodrželi jsme veškeré dohody i plnění," uvedl Zarzycký. Podle něj šlo o lživou kampaň vůči městu i primátorovi způsobenou nejmenovaným historikem.
"Myslím si, že není možné pokračovat v tom gardu oslav tak, jak byl nastavený doteď. Ale počkám, co mi odborné týmy předloží a nechám to absolutně na nich," uvedl primátor. Dodal, že k tomu pověřil svoji kancelář, odbor marketingu a hlavní osoby, které se na oslavách podílejí. "A je zcela legitimní vyhodnotit po mnoha letech, kdy veteráni jsou opravdu v jednotkách kolem sta let, jak budeme dál postupovat," uvedl. Podle něj byly letošní Slavnosti svobody mimořádně drahé a dofinancované i z přebytku rozpočtu a kanceláře primátora. "Myslím si, že není možné dělat pompézní oslavy bez toho, aniž by se jich účastnili veteráni, byť si vážím těch rodin (potomků), které sem přijíždějí, tak je zcela určitě nutné najít nějaký nový nosný bod. Musíme si říct, kolik nás oslavy do budoucna mají stát peněz, koho všeho budeme hostit, jakým způsobem budeme připomínat piety, jak dlouho budou trvat - to vše nechám na odborných týmech," řekl.
Opoziční zastupitelka Kristýna Nachtmann Švédová (ODS), která označila slavnosti za velmi povedené, navrhla platit v budoucnu veteránům letenky. "Vím, že pan Harry (Humason) o to nestál, ale jestli bychom neměli být my ti první, kteří jim to nabídnou," uvedla. Uznala ale, že za "vlády" ODS ve městě se to také nedělo. Podle primátora to stojí za zvážení. Dříve byly veteránů desítky a byl by to vysoký výdaj.
Humasona vypátral historik Jiří Klůc a pozval ho na slavnosti, po nichž pak na sociálních sítích kritizoval město. "My jsme se o pana Humasona postarali. Zaplatili jsme ubytování, transfer, nízkopodlažní autobus a další záležitosti, které byly spojené s jeho výletem. Rodina odjížděla spokojená," řekl. Veterán si kvůli výletu do Evropy vzal půjčku a jeho rodina vyhlásila sbírku. Radnice uvedla, že letenky nikdy veteránům neproplácela, ale pokud by rodina požádala o příspěvek, vyšla by jí vstříc. Nakonec se na letenku složili dárci z Česka.
Opoziční zastupitel Jiří Lodr (KDU-ČSL) uvedl, že se v Plzni hovoří o tom, že by měly být oslavy jednou za pět let. "Ale právě i v tom smyslu, že veteráni mají svůj věk, tak se domnívám, že by měly pokračovat v trendu, na jaký jsme zvyklí," řekl. Švédová i Lodr pochválili nový dokument Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří, který mapuje osvobození západních Čech i Plzně, a chtějí ho zařadit do výuky. Náměstkyně primátora Lucie Kantorová (ANO) uvedla, že to řeší s Českou televizí. Za týden bude jednat s všemi řediteli základních škol v Plzni a chce jim film předat.
čtk