Podvod začal nenápadně – na seznamovacím portálu. Muž vystupující jako americký sportovec, který prý přicestoval do Ostravy za prací v IT oboru, se neprezentoval jako zájemce o vztah, ale jako důvěryhodný člověk. Ženu kolem padesáti let si získal tím, že s ní vedl běžnou konverzaci o rodině, práci i životě. Zároveň si posteskl, že na seznamce každá žena usiluje jen o sex, a navrhl, že si budou raději psát přes WhatsApp
Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Během psaní se pochlubil, že se mu podařily vydělat pěkné peníze, a že koupí nějaký dárek rodině. To samozřejmě ženu zaujalo a začala se ptát na podrobnosti. Odpověď byla jasná. Sleduje trendy pohybu zlata, následně vše analyzuje a dělá krátkodobé nákupy a prodeje zlata. Samozřejmě přišla nabídka, že ženě vše vysvětlí a ukáže. Následoval kapitálový kolotoč. Zprvu vše s menšími finančními částkami. Poškozená si dle instrukcí do mobilního telefonu stáhla platformu pro obchodování s kryptoměnami, kde se zaregistrovala pomocí občanského průkazu, telefonního čísla a e-mailové adresy. Jakmile byly podmínky splněny, poslala online platbu okolo 17.000 korun, za které byly koupeny digitální americké dolary (USDC). Ty poté přesunula další platformy, kde už na základě rad Američana provedla nákup a prodej zlata s výnosem 144 USDC. Vše vypadalo transparentně, dokonce zhodnocení do druhého dne poškozené přistálo na účtu. Za jeden den tak žena vydělala přes tři tisíce korun."
Tím ale kolotoč teprve začal. Podvodník ji přesvědčil, že čím více investuje, tím víc vydělá. Následovaly převody stovek tisíc korun. Když jedna z aplikací transakci za 800 tisíc odmítla, nainstalovala si jinou a pokračovala. S jeho pomocí uskutečnila další „obchody“, které podle výpisu generovaly zisk téměř 150 tisíc USDC.
Když však chtěla zisky převést zpět, přišlo jí pouze 780 eur. Na dotaz, kde jsou další peníze, přišla odpověď: pro převod je potřeba vložit další tisíce korun. Žena už neměla vlastní finance, a tak si vzala bankovní půjčku ve výši 700 tisíc korun. Pachatel jí slíbil „pomoc“ – zaslal jí dalších 5 000 USDC a přislíbil ještě víc. Nakonec ale žádné peníze nepřišly. Po několika dnech žena pochopila, že byla podvedena, a obrátila se na policii.
Eva Michalíková, mluvčí PČR: "V dané věci byly komisařem 4. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Žena tak investovala na nákup a prodej zlata téměř 3.000 000 korun. O tyto peníze však přišla. Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před takovým podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové. Před samotnou investicí je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej zlata. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované a neustále přibývají.”