Věž Mihulka představuje historii Hradní stráže


Prašná věž Mihulka byla na Pražském hradě vybudována koncem 15. století a jde o nejmohutnější z dělových věží nového hradního opevnění. Její obranné kvality se ale nikdy nevyzkoušely. Za císaře Rudolfa II. v ní byla alchymistická dílna, později pak sklad střelného prachu nebo hladomorna. Až do 20. století věž sloužila jako obydlí kostelníků sousední katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Dnes je v ní umístěna stálá expozice Hradní stráže. Vstupenku do věže si můžete koupit samostatně nebo jako součást vstupného na prohlídkový okruh A Pražského hradu. Přijít můžete i na letní koncerty.

V rámci prohlídky Pražského hradu je k vidění celá řada expozic, včetně těch méně nápadných, ale možná o to zajímavějších. Jedna z takových se nachází ve věži Mihulka, která tvoří jednu ze tří věží zachovalého pozdně středověkého opevnění severní strany Hradu nad strmým srázem Jeleního příkopu. Její vznik se přitom datuje už do roku 1570.

Výstava se zaměřuje na její historii a také na historii Hradní stráže, od vzniku až po současnost a nabízí celou řadu lákadel.

Historickým smyslem věže bylo především zajištění ochrany panovníka.

Ty bychom mohli považovat za předchůdce Hradní stráže. Po roce 1918, kdy zaniklo Rakousko - Uhersko, a naopak vznikla samostatná Československá republika,  měla Hradní stráž docela jinou úlohu, protože stát v danou chvíli nedisponoval ozbrojenými složkami. První na řadu tak přišla Česká obec Sokolská. 

Ti se pak postarali o zajištění ochrany Pražského hradu. Velké změny pro Hradní stráž pak přinesl i rok 1990.

Zelené uniformy tak nahradily modré a protože byly nadčasové, tak fungují dodnes. Z Hradní stráže se navíc nově stali plně profesionální vojáci. Vy se vše o historii Hradní stráže můžete dozvědět v rámci unikátní expozice. Vstupenku do věže si můžete koupit samostatně nebo jako součást vstupného na prohlídkový okruh A Pražského hradu. Přijít můžete také na letní koncerty Hudby Hradní stráže.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec