Založení bratrstva pražských malířů se datuje do roku 1348. Sdružení se během jednoho století změnilo z původního bratrstva na cech a ten funguje dodnes, jen se k malířům přidali ještě lakýrníci a tapetáři. A právě zástupce těchto profesí přijal ve své rezidenci primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
„Toto povolání je povolání, které skutečně, když ho někdo dělá dobře, tak je to povolání, které ho dobře uživí, které má celou řadu výhod. Je to práce v teple, ne na dešti, práce, která je zajímavá a která má v sobě umělecký prvek,“ říká primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Mezi zástupci cechu byli jak studenti oboru malířství, mezi kterými nechybí ani dívky.
„Přijde mi, že to moc žen nedělá, tak jsem to chtěla zkusit. Baví mě ta práce samotná i práce s barvami. Chtěla bych si pak pořídit nějakou svou vlastní firmu a dělat to dál,“ popisuje Nikola Procházková, studentka oboru malířství.
Tak už hotoví absolventi, kteří se rychle uplatnili v praxi.
„Pracuji na obnově památek a historických budov po Praze a po celé České republice. Když se podíváte kolem, tak všechny tyto budovy já mám možnost opravit, když budou investoři. Baví mě to řemeslo, moc mě to baví. Kdybych musel dělat něco jiného, tak mě odvezou, upřímně řečeno,“ vysvětluje malíř a lakýrník Lukáš Tichý.
Cech malířů, lakýrníků a tapetářů se také prezentuje na celé řadě akcí a soutěží doma i v zahraničí. Letos to bude například pochod svatého Lukáše, který je patronem malířů.
„Na jeho počest uděláme pochod z Katedrály svatého Víta přes Karlův most dolů do Týnského chrámu, kde je oltář svatého Lukáše a kde je na něm také znak Cechu. To je hodně velká akce. Zároveň začínám trénovat na mezinárodní malířskou soutěž EuroSkills, která bude příští rok v Dánsku,“ uzavírá výkonný ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů Pavel Žatečka.
Jde o jakousi olympiádu řemesel, které se účastní nejenom malíři a Česká republika tam také poprvé vyšle díky Hospodářské komoře své zástupce. A zlaté české ručičky se jistě v nabité konkurenci neztratí. Palce jim můžeme držet už příští rok v Dánském Herningu.