V hlavním městě Praze najdete tisíce lamp veřejného osvětlení. Mnohé z nich už ale přestávají technologicky i bezpečnostně vyhovovat. Jde hlavně o starší, ještě sodíková svítidla, která město postupně nahrazuje moderními, zejména s LED technologií.
„Které jsou efektivnější, spolehlivější, mají významně nižší spotřebu, umožňují přizpůsobit distribuci svícení místním podmínkám a těmi svými vlastnostmi mají pozitivní vliv i na bezpečnost dopravy,“ vysvětluje radního hlavního města Prahy Michal Hroza (TOP 09).
Praha chce zároveň pokračovat v trendu chytrého osvětlení, kdy plánuje nainstalovat řídící i monitorovací jednotky a základní monitorovací prvky do stávajících i nových zapínacích míst. Jde o součást jedné z hlavních priorit, které si vedení hlavního města předsevzalo.
„Tedy priority, že musíme pracovat k tomu, že v roce 2026 nás čeká významná změna, kterou je konec výroby sodíkových svítidel a tedy nějaký plán, že musíme být připraveni na to, abychom někdy v roce 2030 měli naše sodíková světla vyměněna za moderní,“ popisuje Michal Hroza (TOP 09), radní hlavního města Prahy.
Moderní osvětlení zároveň zase o něco více přiblíží Prahu jako město budoucnosti, které dbá na ekologii, ekonomii provozu a bezpečnost v ulicích i na silnicích. Chytré osvětlení je navíc možné různé nastavovat a řídit, díky tak lze snadno regulovat například intenzitu osvětlení. Pro pozdní noční hodiny se může na vybraných lokalitách nastavit nižší intenzita a nad ránem ji naopak zase zvýšit. Ušetřený podíl energie tak může ve vybraných lokalitách tvořit až padesát procent. A ušetřené peníze se pak pro změnu dají využit někde jinde.