author image
Ondřej Švec

Publikováno 15. 11.

Praha 14 varuje před podvodníky a falešnými bankéři


Vánoce jsou svátky klidu a míru, setkávání s rodinou a blízkými lidmi. Bohužel jde ale také o časy podvodníků a zlodějů, kteří se snaží využít toho, že lidé nakupují vánoční dárky a nebývají tolik obezřetní. Takoví podvodníci se vyskytují zejména na internetu a snaží se lidi obrat o peníze, když nakupují prostřednictvím e-shopu. Kolem Vánoc takových případů přibývá i v městské části Praha 14, která proto před těmito podvodníky, kteří se často vydávají i za bankéře, varuje. Spolupracuje rovněž s Policií České republiky, která se podobným případům snaží zabránit.
Reklama

V Praze 14 přibývá případů, kdy se podvodníci snaží z důvěřivých lidí vylákat peníze. Podvodníci jsou aktivní zejména v období Vánoc, kdy lidé nejvíc nakupují. 

Policie proto varuje každého, kdo by cokoli prodával nebo kupoval, aby si na sdělování citlivých platebních údajů dával mimořádný pozor. Rizikový je také nákup prostřednictvím e-shopu, kdy po zadání platby mohou být lidé přesměrování na podvodnou stránku.

Podvodníci bývají velice často cizinci a v tomto případě jako prvotní varování slouží jejich špatná výslovnost při mluveném projevu a gramatické chyby při psané komunikaci. Dalším rizikovým faktorem jsou i podvodné SMS, které se tváří, že přišly od banky anebo se může jednat o falešného bankéře. 

Nervózní a vystresovaný člověk pak útočníka uposlechne a veškeré své prostředky přepošle na jiné bankovní konto. V takovém případě je nutné kontaktovat svou banku a následně to oznámit na lince 158. 

author image
Ondřej Švec

Publikováno 15. 11.

Sdílet:

Reklama
Reklama
Reklama

Více od Ondřej Švec