author image
Ondřej Švec

Publikováno 17. 4.

Muzeum Mucha seznamuje veřejnost s unikátními díly


Znalost jména českého malíře a grafika Alfonse Muchy patří mezi povinnou výbavu už pro děti na základní škole. A jeho jméno zná v podstatě celý svět. Proslavil se nejprve svými pařížskými a českými plakáty a jako uznávaný umělec pak začal pracovat na velkolepé Slovanské epopeji. Celkový průřez jeho tvorbou si můžete prohlédnout v Muzeu Mucha v Panské ulici v Praze. Tam se dozvíte například i to, že Mucha byl mimo jiné vášnivým fotografem, vytvořil vůbec první publikace věnované designu a je také autorem vůbec prvních bankovek po roce 1918.

Světově proslulý malíř a grafik Alfons Mucha to zdaleka není jenom velkolepá Slovanská epopej. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci Muzea Mucha v Praze, kterým nás osobně provedl vnuk jednoho z největších českých umělců.

A právě jeho fotografická tvorba je často neprávem opomíjená a poněkud upozaděná. Rád přitom fotil nejen postupy své výtvarné práce, ale také nejrůznější osobnosti z uměleckého kruhu.

Alfons Mucha se ale proslavil i svými jedinečnými plakáty, které vytvářel například v Paříži. Jeden z jeho nejslavnějších zobrazuje francouzskou divadelní herečku Sarah Bernhardtovou. Ta chtěla prezentovat svou novou hru a udělat k ní plakát. Všichni designeři ale na Vánoce odjeli, zůstal pouze tehdy ještě velmi chudý Mucha, který si tak chtěl vydělat. 

A to byl konec Muchovy chudoby a naopak počátek jeho kariérního růstu a slávy. Vedle svého francouzského období, ale nezapomněl ani na Čechy, pro které také vytvořil řadu plakátů, tentokrát převážně s vlasteneckými motivy.

Mucha byl svým světonázorem panslavista, kdy usiloval o sjednocení a celistvost všech slovanských národů v Evropě. Na toto téma po sobě zanechal unikátní obraz pojmenovaný Hvězda, případně Sibiř. Těsně po ruské revoluci v roce 1917 se zaměřil na motiv mladé ženy s mrtvým dítětem, kdy na obzoru číhá vlk. Finální obraz je ale docela jiný.

Alfons Mucha vypracoval také publikace, které se věnovaly designu.

Muchovo rozkročení mezi uměleckou tvorbou a směry bylo velmi široké. Navždy ho sice budeme vnímat zejména jako největšího malíře české secese a otce kolosální Slovanské epopeje, ale vedle toho je například také autorem naší vůbec první desetikoruny, dvacetikoruny, stokoruny a pětisetkoruny. Na jeho rozsáhlou tvorbu se ostatně můžete přijít podívat sami a to do jeho muzea v nádherných prostorách barokního Kounického paláce v Panské ulici. 

author image
Ondřej Švec

Publikováno 17. 4.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec