Naše hlavní město vyhlásilo válku holubům šetrným způsobem. Městský holubník v Praze 1 poskytuje těmto ptákům ideální podmínky ke hnízdění, čímž vzniká možnost regulovat jejich populaci a snižovat jejich výskyt na nežádoucích místech.
Hejno holubů se díky odebírání jejich vajec nebude zvětšovat a z dlouhodobého hlediska budou ubývat.
Holub měšťák nebo věžák, jak se jim běžně říká pochází původně z holuba skalního, který byl člověkem domestikován a až následně opět zdivočel. To je hlavní důvod, proč holub není schopen v zimním období sehnat dostatek potravy a proto je na člověku závislý. Mezi jejich nejoblíbenější místa patří okenní parapety a fasády památek v rušných částech města, kde se vyskytuje mnoho zbytků jídla a odpadky.
V zahraničí městské holubníky fungují už řadu let. Tento způsob regulace hojně využívá na příklad Německo, Nizozemsko či Rakousko. U nás jsou běžnější stále ty drastičtější metody.
Městský holubníku byl vybudován z podnětu Magistrátu hl. m. Prahy a náklady na něj činily 142 000 korun. Jeho provoz zajišťuje Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.