Legendární výrobce klavírů Petrof slaví 160 let


Jak vzniká a funguje klavír, přiblíží návštěvníkům Národního technického muzea výstava ke 160. výročí královéhradecké firmy Petrof. K vidění bude jeden z prvních nástrojů, které v roce 1865 vyrobil zakladatel firmy Antonín Petrof, nebo také unikátní bílý diskoklavír s neonovým svícením, který se stal hitem v Česku 90. let. Na jeden klavír, Magic Egg z roku 2018, si lidé budu moci i zahrát. Firma jich zatím vyrobila tři kusy. Výstava prezentující klavír jako technické dílo bude přístupná do 31. ledna příštího roku.

Prakticky každý hudebník ho zná a prakticky každý hudebník na něm hrál. Řeč je o legendární značce na výrobu klavírů Petrof, kterou v roce 1864 v Hradci Králové založil Antonín Petrof a dnes tak slaví neuvěřitelných 160 let. Národní technické muzeum připravilo u této příležitosti unikátní výstavu, kde mají návštěvníci možnost zjistit, jak vzniká a funguje klavír. Ten se totiž skládá z celkových sedmi tisíc součástí a jeho výroba je hotová věda.

Náročné je vybrat už jenom dřevo na rezonanční desku, což je přitom naprosto zásadní pro to, jak ve finále klavír zní. Jedná se většinou o smrky, které jsou staré i více než 150 let a pochází z horských oblastí. Dále pak také nesmíme zapomínat ani na struny.

K dnešnímu dni bylo vyrobeno více než 635 tisíc kusů těchto nástrojů a mezi jeho majitele patří například Billie Eilish, Paul McCartney a filmovou hudbu na něm skládal také Ennio Morricone.

Výstava chce jednak návštěvníky seznámit s tím, jak se klavír vyrábí, ale také jim ukázat nejrůznější designové kousky, aby klavír lahodil nejenom uchu, ale i oku. Jedním z těch nejvýraznějších je bezesporu diskoklavír. 

Těmi ale výstava rozhodně nešetří. Mezi další unikáty patří i klavír, který vyrobil sám otec zakladatel Antonín Petrof.

Firma Petrof je známá po celém světě a obchoduje celkem na pěti kontinentech. Chystá se například do Indie, Vietnamu nebo Jižní Ameriky. Výrobu chce společnost soustředit i do jiných zemí a to kvůli rozdílným klimatickým podmínkám v daných zemích.

V současné době vyrábí klavíry Petrof v pořadí šestá generace slavného rodu. A přestože všude kolem nás je na vzestupu digitalizace a umělá inteligence, hra na čistě akustický klavír vždy měla a bude mít své pevné místo. Radost a přirozený zážitek ze hry totiž nenahradí žádná technologie. Výrobní technologii ale zvládají ve firmě Petrof na jedničku a to už 160 let. A pokud chcete vědět, jak se takový klavír vyrábí, vyrazte na výstavu do Národního technického muzea, kde se dozvíte všechno, co jste chtěli vědět o klavíru, ale báli jste se zeptat. Možnost máte až do 31. ledna příštího roku.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec